Zamek w Baranowie Sandomierskim - znajduje się tam późnorenesansowy zamek, ze względu na podobieństwa zwany Małym Wawelem. Siedziba rodu Leszczyńskich została zbudowana według projektu Santi Gucciego w latach 1591-1606.
Ratusz w Zamościu - manierystyczno-barokowy, główny budynek na zamojskim Starym Mieście. Znajduje się w północnej pierzei Rynku Wielkiego, po stronie zachodniej, jest nieco wysunięty do środka rynku. Posiada 52-metrową wieżę zegarową oraz szerokie, wachlarzowe schody.
Kaplica Zygmuntowska na Wawelu w Krakowie - zwana także Królewską, Rorantystów i Jagiellońską, p.w. Wniebowzięcia NP Marii oraz św. Barbary - jedna z 19 kaplic, otaczających Katedrę Wawelską. Niemiecki historyk sztuki A. Essenwein (XIX w.) nazwał ją perłą renesansu z tej strony Alp. Jest to przykład florenckiej architektury renesansowej poza Włochami.
Kamienice Renesansowe w Kazimierzu Dolnym - powstały w XVII wieku. Ich właścicielami byli bracia Mikołaj i Krzysztof Przybyłowie, którzy przyozdobili je wizerunkami swoich świętych patronów (stąd nazwy). Obie mają identyczny układ fasad: przyziemie z podcieniem o trzech arkadach i piętro z trzema oknami. Fasady przyozdobiono płaskorzeźbami postaci ludzkich i zwierzęcych, a także ornamentami roślinnymi. Tutaj mieszają się chrześcijaństwo i mitologia, średniowieczne fantazje i renesansowe groteski. Jednym słowem cała epopeja wykuta w wapniaku i wymodelowana w zaprawie tynkowej. Dach budynków zamaskowano wysokimi attykami. Składają się one z dwóch kondygnacji oddzielonych od siebie potężnym gzymsem. Prawdopodobnie ich duże rozmiary miały sprawiać wrażanie, że domy są wyższe niż w rzeczywistości.
Ratusz w Poznaniu - był dawniej siedzibą rady miejskiej, obecnie jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w Europie. Wybudowany został na przełomie XIII i XIV wieku, następnie przebudowany w połowie XVI wieku w stylu renesansowym przez włoskiego architekta Jana Baptystę Quadro. W czasie II wojny światowej ratusz był poważnie zniszczony, a odbudowany jest w formie najbardziej zbliżonej do renesansowego wizerunku. Na małej platformie, znajdującej się na froncie budowli codziennie o godz. 12 (od 1551 roku) ukazuje się para trykających się koziołków. Jest to związane z legendą o koziołkach, które niegdyś miały się dostać do gmachu. Ratusz posiada interesujące wnętrza z tzw. Wielką Sienią (lub Salą Odrodzenia) na czele.
pierpier dzięki temu dostałem 5+ z histy dzienki
odpowiedz
wielkie dzięki przydało się do folderu wycieczki polskiego renesansu,ale mało szczegół€w
Dobre ale za malo