profil

Historia Kościoła prawosławnego przed podziałem i po.

poleca 85% 451 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

0r.- Narodziny Chrystusa
30r.- Jezus zaczyna swoją "działalność"
33r.- Zmartwychwstanie

Czterdzieści dni po Zmartwychwstaniu nastąpiło Wniebowstąpienie. Chrystus wznosi sie na niebo. W pięćdziesiąty dzień po Zmartwychwstaniu (50-tnica) następuje zasłanie Ducha Świętego na apostołów tak, jak to obiecał im Chrystus przy swoim Wniebowstąpieniu.

50r.- Sobór Apostolski (Jerozolimski), obalenie herezji żydujących, którzy mówili o tym, że najpierw trzeba stać sie Żydem, aby móc być wartościowym chrześcijaninem.

313r.- Konstantyn Wielki Edyktem Mediolańskim zezwala chrześcijanom na swobodę wyznania.

325r.- Konstantyn Wielki zwołuje pierwszy Sobór Powszechny. To na tym Soborze zapisano sposób wyliczania Wielkanocy, obalono herezję i ustalono osiem pierwszych części Credo, prawosławnego wyznania wiary, Wieruju.

787r.- VII Sobór Powszechny (Ikono plastyczny)

1054r.- Wielka Schizma
Trzech legatów papieskich wyrusza na jego polecenie do Konstantynopola. Zadawniony konflikt nie pozwala na porozumienie sie i jest przyczyną dalszych kłótni. Dochodzi do obustronnego nałożenia ekskomuniki. Jednak mało kto przyjął poważnie ten konflikt i we wszystkich cerkwiach na świecie można było usłyszeć imię jednego i drugiego patriarchy (powodem było Filioque , którego zachód nie rozumiał, a wschód rozumiejąc, nie przyjął).

1596r.- Unia Brzeska
Akt prawny, zawarty między Kościołem Rzymsko Katolickim a Kościołem Prawosławnym, mającym na celu przekonwertowanie na obrządek zachodni wiernych prawosławia. Spirytus Morens Unii był zakon jezuitów, powstały po to by podnieść świadomość religijną w Kościele Rzymsko Katolickim po reformacji w 1517r.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata