Utwór ?Do prostego człowieka? jest ściśle związany z historią naszego kraju. To manifest podmiotu lirycznego przeciwko mechanizmowi wojennej propagandy. Rok 1929 gdy powstał ten wiersz to czasy niepewne dla prostego człowieka, upływające pod znakiem aktywności sił nacjonalistycznych i faszystowskich, których niebezpieczeństwo widział poeta. Dlatego postanowił napisać utwór, który miał otworzyć oczy każdemu prostemu człowiekowi, aby ślepo nie wierzył rządzącym i nie dał wciągnąć się w ich taktykę wykorzystywania ludu. Władza nie była bezinteresowna i wykorzystując rzeczywistość oraz powinność patriotyczną obywatela nakłaniali ich do aktywności militarnej pozornie w obronie kraju, natomiast chodziło im wyłącznie o ich własne interesy i wzbogacanie się. Poeta chcąc zapobiec temu procedurowi pisze utwór prostymi słowami, jakimi posługują się prości ludzie, robotnicy. Używa wyrażeń takich jak ?rozścierwi się?, ?rozchami?, ?stado dzikich bab?, czy ?tłuste szuje?. Są to wyrażenia używane w potocznym języku, o zabarwieniu nieco wulgarnym, jakby autor chciał podkreślić swój gniew w tej ważnej sprawie, oraz jak najlepiej chciał trafić w serca ludu.
Utwór nie posiada zwrotek, oddzielonych od siebie, to jakby mowa wykrzyknięta na jakimś zgromadzeniu. Fragmenty tekstu są jednak oddzielone od siebie wyraźnie, każda z nich rozpoczyna się słowem ?gdy?, a podsumowuje nakazem ?rżnij karabinem w bruk ulicy!|(?)I od stolicy do stolicy| zawołaj, broniąc swej krwawicy:| Bujać, - to my, panowie szlachta!?.
Autor chciał otworzyć oczy prostemu człowiekowi, aby ślepo nie wierzył władzy i bezmyślnie nie przelewał swojej krwi dla interesów ludzi rządzących, których tak naprawdę nie interesuje ich los i chcą ?po trupach? osiągać swoje cele, wysługując się nimi. Jak sam Tuwim oświadczył, wiersz ten ma charakter pacyfistyczny i humanistyczny, a nie jak mu zarzucała prawica zachętą do dezercji zamiast obrony państwa polskiego. Możnaby dopatrzyć się w tym utworze prowokacji ze strony autora, myślę jednak iż powstał on wyłącznie z pobudek sumienia i obserwacji co złego dzieje się na świecie przez uczciwego i mądrego człowieka, który chciał ostrzec ?przyjacieli nieuczonych? przed pułapką wykorzystywania ludzi do realizacji własnych planów i działań wojennych dla własnej korzyści. Chciał poinformować o kłamstwach i jednocześnie oddać swój głos w tej sprawie.
Utwór ten został zaadaptowany przez zespół ?Akurat? z ich podkładem muzycznym, dzięki czemu i w ówczesnych czasach trafia do prostego człowieka, po mimo upływu czasu problem nadal jest aktualny i dotyczy każdego świadomego politycznie człowieka.