Dwie niezmiernie podobne do siebie postacie, zbliżone a jednak całkiem inne. Odyseusz, główny bohater dzieła Homera ? Odysei, król Itaki. Achilles, jedna z najważniejszych postaci Iliady. Najmężniejszy wojownik grecki. Półczłowiek, półbóg ? syn Peleusa i bogini Tetydy.
Niezwykle przystojny mężczyzna. Mający długie, kruczoczarne, kręcone włosy oraz piękne, ciemne oczy. Posiadał charakterystyczną, spiczastą brodę. Jego ciało było silnie umięśnione przez co zdecydowanie wzbudzał respekt wśród przeciwników. Nosił skromne i przeciętne szaty. Mowa tu oczywiście o Odyseuszu, młodym człowieku przyciągającym wzrok każdej kobiety.
Achilles ? również atrakcyjny wojownik. Jego rysy twarzy były bardzo delikatne, przez co zbliżone do dziewczęcych. Sylwetkę posiadał wysoce muskularną. Władał nadludzką siłą. Zawdzięczał to swojej matce, która go jeszcze jako niemowlę, zanurzyła w magicznej rzece Styks. Niestety to cudowne zamoczenie miało jeden mankament ? Tetyda trzymała go za piętę, przez co ten kawałek ciała stał się jego słabym punktem. Niepozorna uroda Achillesa nie stanowiła dla niego przeszkód do czynienia różnych okrucieństw i brakiem litości względem wszelkich przeciwników.
Charakter Odyseusza raczej jest zaliczany do ciemnych. Cechował się przenikliwością, wytrwałością i niezwykłym sprytem. Dowodził to przede wszystkim tym, iż już na początku wyprawy na Troję próbował udawać, że był nienormalny po to, aby zostać w domu z rodziną. Potrafił uparcie dążyć do postawionego sobie celu. Mimo licznych przeszkód, nigdy się nie poddawał tylko skutecznie je usuwał. Był zaradny, a jego niezwykłe zdolności dowódcze pozwalały niekiedy uniknąć niepotrzebnej śmierci. Mimo wiecznych pokus ze strony innych kobiet, Odyseusz pozostawał niewzruszony gdyż jego serce należało wyłącznie do ukochanej żony Penelopy. Jego kobieta, również była adorowana pod nieobecność męża. Lecz po jego powrocie do domu od razu rozprawiał się
z konkurentami. Zachowywał się wobec nich bardzo brutalnie, ukazując bezwzględność
i okrucieństwo. Nie zawsze jednak Odyseusz reprezentował mroczną stronę postaci mitologicznych. Dzięki jego zasadniczym cechom charakteru, przyniósł grekom wiele pożytku w trakcie wojny. Był on pomysłodawcą wtargnięcia na ziemie Ilionu za pomocą konia trojańskiego. Istniał również jako człowiek wrażliwy, ponieważ po bardzo długiej tułaczce, gdy ujrzał najbliższych po prostu się rozpłakał. Jest on przede wszystkim doskonałym wzorcem osoby, która nie traci nadziei i wiary mimo złej passy.
Odwaga i męstwo. Są to dwa podstawowe przymiotniki opisujące charakter Achillesa. Mimo tego, był on niezrównoważony i bardzo impulsywny. Bohater ten również doświadczył uczucia takiego jak miłość. Jego wybranką była osoba z obozu Trojan ? Bryzeida. Zamiłowanie do ów dziewczyny tak wpłynęło na walecznego wojownika, iż zaprzestał wszelkiej walki. Broń utrzymywał
w zawieszeniu, dopóki nie dowiedział się o śmierci przyjaciela z rąk wroga. Jego niezmierny żal i złość poprowadziły do okrutnej zbrodni nad zabójcą. Achilles w ten sposób udowodnił, że nie istniały dla niego wszelkie normy moralne, a najważniejszą wartością była duma . Po pewnym czasie jego oblicze zmieniło się. Stał się kimś, kto potrafił okazać, wcześniej nieznaną dla niego, litość.
Podsumowując uważam, że Odyseusz i Achilles mają pokrewne charaktery. Wiele cech mają wspólnych. Można zauważyć, iż gdy walczyli, robili to najokrutniej jak potrafili. Doskonale widzimy, że obie postacie posiadały prawdziwe uczucia. Dla miłości i rodziny nie tylko ?usuwali? konkurentów, ale również potrafili zawiesić broń, co dla wojowników było trudne. Co prawda, są to postacie mitologiczne czyli fikcyjne, lecz zauważamy wspólne zarówno dla nas, jak i dla nich podobne przejawy złości, zazdrości i miłości, ale w dużo lżejszym sposobie przekazywania tych emocji.