Jan Bytnar, zwany Rudym, to jeden z głównych bohaterów powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Dom, w którym chłopiec się wychował „to dom inteligencki pierwszego inteligenckiego pokolenia”. Był harcerzem i członkiem konspiracyjnej organizacji „Wawer”.
Jan miał piegowatą twarz, rude, złociste i rozwichrzone włosy. Jego oczy i czoło odzwierciedlały wybitną inteligencję. Gdy zdawał maturę, był jeszcze drobnym i szczupłym młodzieńcem, ale z czasem stał się sprężysty i silny.
Rudego cechowała niezwykle ogromna odwaga. Nieraz ryzykował życiem, aby wypełnić powierzoną mu misję. Do tego był sprytny i inteligentny, co owocowało wspaniałymi pomysłami.
Jan nie znosił być gorszym. Często prowadził rywalizację z lepszymi od niego i zawsze wybijał się na pierwsze miejsce w każdej dziedzinie technicznej. Jego upór i zacięcie pomagały mu w osiągnięciu upragnionego celu.
Z początku skromny i powściągliwy mózgowiec – z czasem, zdeterminowany mężczyzna. Rudy zazwyczaj był rozsądny, lecz gdy komuś z jego bliskich zagrażało jakiekolwiek niebezpieczeństwo, potrafił stać się równie szalony.
Jan posiadał refleksyjną naturę. „Jego istotnym światem był świat uczyć i myśli, (…) świat życia wewnętrznego”. Młodzieniec często prowadził ze swoimi przyjaciółmi rozmowy dotyczące problemów społecznych, kulturalnych i filozoficznych.
W głębi duszy Rudy był wrażliwy i spokojny – na zawsze.
„Charakterystyczne jest to, że sposób bycia tego młodego człowieka, jego prostota i naturalność w niczym nie zdradzały jego siły i męskości.”
Rudy posiadał talent artystyczny i miłował się w majsterkowaniu. Objawiało się to między innymi w obmyślaniu przez niego znaku dla zespołu Buków.
Najlepszym przyjacielem tego chłopca był Tadeusz Zawadzki – „Zośka”. Obaj bardzo się ze sobą zżyli. Jeden bez drugiego czuli się źle, wręcz fatalnie, niczym studnia bez wody.
Rudy umarł 30 marca 1943roku w wyniku przemęczenia na skutek ran zadanych mu przez Niemców.
Sądzę, że Jan Bytnar to najlepszy przykład patrioty. Młodzieniec posiada cechy charakteru, które są niezbędne do bycia prawdziwym Polakiem: odwagę, ambicję, spryt, inteligencję, zacięcie, determinację, upór, a także wrażliwość, naturalność i miłość dla każdego. Rudy był cudownym chłopcem, pełnym optymizmu i życzliwości dla świata. I chociaż wiele by można o nim mówić, ja ujmę to w jednym zdaniu.
Starajmy się być takimi ludźmi jak Rudy „ o wspaniałych ideałach braterstwa i służby, ludźmi, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć.”