profil

Roślinność i zwierzęta Arktyki

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-22
poleca 84% 4476 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Roślinność Arktyki


Roślinność strefy polarnej poza arktyczną granicą lasu składa się głównie z roślin zielnych, takich jak trawy i turzyce, niskich krzewinek, karłowatych drzew (takich jak brzoza i wierzba), oraz mchów i porostów. Podobieństwo warunków siedliskowych sprawia, że roślinność arktyczna przypomina nieco alpejską roślinność.

Zwierzęta Arktyki


Z powodu surowego klimatu, suchego lata i mroźnej zimy, liczba ssaków lądowych w tej części świata jest bardzo ograniczona.

Niedźwiedź polarny (Ursus maritimus)
Ten słynny niedźwiedź osiąga długość 2,5 m, waży około 700 kg, a jego wysokość dochodzi do 1,2-1,4 m. Zamieszkuje cały obszar Arktyki i, choć kiedyś był celem polowań, obecnie jest pod ochroną. Na naszej planecie żyje około 20 tysięcy osobników tego gatunku, jednak jest on nadal uważany za zagrożony.

Mors (Odobenus rosmarus)
Mors występuje w dwóch odmianach: atlantyckiej (pozostało około 24-26 tysięcy osobników) i wschodniej (ponad 200 tysięcy). Zwierzęta te osiągają długość 3,75 m (płetwy mają od 50 do 57 cm) i żyją w morzach północnych, a polować na nie mogą jedynie Eskimosi.

Lis polarny (Alopex lagopus)
Jest mniejszy od zwykłego rudego lisa. Zamieszkuje Północną Amerykę i wyspy mórz północy w Eurazji. Zimą przybiera białe futro.

Wilk arktyczny (Canis lupus)
W północnych obszarach żyje wiele podgatunków wilków. Są one zazwyczaj duże i posiadają białe futro, choć czasami można spotkać również wilki o czarnym umaszczeniu. Do tego gatunku należy także leśny wilk kanadyjski.

Wół piżmowy (Ovibos moschatus)
Te interesujące zwierzęta były kiedyś polowane ze względu na ich piękne futro. Długość przedstawicieli tego gatunku może osiągać nawet 1,8 m, a wysokość wynosi od 1,1 do 1,5 m. Istnieją dwie odmiany wołów piżmowych: kanadyjska, której populacja liczy około 10 tysięcy sztuk, i druga odmiana, zamieszkująca Grenlandię (około 11 tysięcy sztuk) oraz Alaskę (około 1500 sztuk).

Uszatka niedźwiedziowata (Callorhious ursinus)
Spośród wszystkich fok, uszatki były najbardziej przetrzebione przez myśliwych. Ich długość może osiągać prawie 2 m, a waga waha się od 200 do 300 kg.

Wieloryb grenlandzki, wal grenlandzki (Balaena mysticetus)
Ssak morski występujący bardzo nielicznie w subarktycznej strefie Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego. Osiąga długość do 20 m, przeciętnie 15-16 m. Ubarwienie ma czarne lub ciemnoszare, a spód jest białoszary. Głowa jest ogromna, stanowiąc około 1/3 długości ciała, brak płetwy grzbietowej, a płetwy piersiowe osiągają do 2 m długości. Płaty fiszbinu są niezwykle długie, osiągając 4-5 m długości, czarno ubarwione, a ich liczba dochodzi do 800. Wieloryby grenlandzkie są jednymi z najwolniej pływających gatunków ssaków morskich, nie przekraczając prędkości 5-8 km/godz. Według najnowszych badań, wieloryby grenlandzkie są najdłużej żyjącymi ssakami, szacuje się, że mogą żyć od 135 do 211 lat.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (15) Brak komentarzy

To pomogło mi w odrabianiu pracy domowej . Pani w 3 b zadała nam taką prace na poniedziałek

ciekawe informacje

pomocne, ale przydałyby się fotki zwierzaczków

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata