Oddychanie komórkowe to bardzo złożony proces przebiegający w każdej żywej istocie.
Organizmy potrzebują wymiany gazowej, ponieważ pobrany z powietrza tlen bierze udział w procesie utleniania substancji organicznych w mitochondriach. Podczas tego procesu wyzwalana jest energia, która pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne każdego organizmu.
Oddychanie komórkowe jest przykładem reakcji chemicznej rozpadu np. rozpad glukozy lub fruktozy za pośrednictwem tlenu. Warto wspomnieć, że ten proces jest odwrotnością fotosyntezy np. podczas powstania cząsteczki wyzwalana jest energia i uboczny produkt dwutlenek węgla. Ten niepotrzebny produkt tej reakcji jest usuwany z organizmu w formie wydechu i potem wykorzystywany przez producentów do procesu odżywiania się roślin, czyli fotosyntezy. W organizmach glukoza po utlenieniu, które jest wolniejsze od spalania jest rozkładana, na CO2 i wodę.
Aby powstała wcześniej wspomniana już glukoza w komórkach muszą być poddawane rozkładowi biologicznemu wielocukry (skrobia, glikogen) i tłuszcze. Po rozłożeniu bardziej złożonych składników pokarmowych na prostsze następuje utlenianie glukozy, które jest bardzo długie i skomplikowane. Dzięki temu, że ten proces trwa długo organizm ma na dłuższy czas energię, która jest w odpowiednim dla niego natężeniu. Otrzymywana energia jest wytwarzana w mitochondriach, a dokładniej to w związkach nazywanych nośnikami energii. Jak już wcześniej wspomniałem oddychanie komórkowe można podzielić na wiele etapów pierwszym z nich jest glikoliza, której produktem jest pirogronian podlegający dalszym procesom.
luksik102 świetne
odpowiedz
pawlo60011 dobre, ale
odpowiedz
martyyyna1994 Dzięki, przydało mi się!!!
odpowiedz