Napoleon poniósł klęskę ze względu na to, że uważał się za niezwyciężonego przywódcę wielotysięcznej armii. W 1812 r. podczas wkroczenia w granice Imperium Rosyjskiego liczyła ona około 600 tys. żołnierzy.
Pierwszym etapem klęski Napoleona było wkroczenie jego armii do Moskwy oraz niepokonanie Rosjan, którzy rozpoczęli działania partyzanckie ( chodzi o to, że Rosjanie ukrywali i niszczyli żywność, aby ta nie wpadła w ręce wroga, oraz wzniecali pożary, aby odstraszyć wojsko nieprzyjaciela ), dlatego armia Napoleona której dokuczał głód i złe warunki pogodowe mianowicie mróz wycofała się aż do Księstwa Warszawskiego. Z olbrzymiej armii wróciło zaledwie 27 tys. żołnierzy.
Drugim etapem klęski osłabionego już Napoleona była „Bitwa Narodów”. Prusy, Rosja, Austria, Szwecja i Anglia wiedząc, że armia wroga jest bardzo słaba i mało liczna postanowiła zaatakować. Bitwa ta odbyła się w 1813 r. pod Lipskiem. Rozstrzygnęła ona o losach Europy. Napoleon został zmuszony do abdykacji i wypędzony na wyspę Elbę z której zbieg po kilku miesiącach.
Kolejnym etapem była bitwa w 1815 r. pod Waterloo gdzie Napoleon ostatecznie poniósł klęskę i ponownie został zmuszony do abdykacji i umieszczony na wyspie Świętej Heleny gdzie zmarł
w 1821 r.
atia17 NO!!W SAM RAZ NA ZAKONCZENIE PRACY O NAPOLEONIE!!!
odpowiedz