profil

Czego możemy nauczyć sie od starożytnych?

poleca 85% 344 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

My- ludzie XXI wieku ciągle zaganiani, utrudzeni, zaaferowani politycznymi sporami, wpatrzeni w siebie, nie dostrzegamy niczego oprócz własnego dobra. Popadamy w rutynę życia, licząc tylko na to co przyniesie los. Nie staramy się kierować własnym życiem, lecz ulegamy mu i stajemy się niewolnikiem własnego losu. Warto więc zadać pytanie: co robili starożytni w takich sytuacjach i czy możemy się od nich czegokolwiek nauczyć, jak żyć i jak sobie radzić aby przetrwać???

Niewątpliwie od starożytnych możemy nauczyć się wielu potrzebnych i użytecznych rzeczy, w końcu to właśnie dzięki nim poznaliśmy tajemnice nauki, kultury, architektury czy piękno budowy ciała ludzkiego. Choć upłynęło tak wiele lat, to problemy człowieka i jego środowisko jest takie same. Wszystkie nauki przetrwały, mimo iż zostały one w sposób pełny pogłębione, jednakże istota bytu nadal trwa. Jedynie o filozofii możemy powiedzieć, że jest „gatunkiem wymierającym”. Wszystko to za sprawą antycznych filozofów, którzy rozstrzygnęli sprawy dotyczące problemów życiowych człowieka. To właśnie dzięki nim poznaliśmy mądrości życia, takie jak: „panta rei”- wszystko płynie, czy „szczęśliwy jest ten kto czyni dobrze”. To dzięki nim, nauczyliśmy się jak szanować życie, jak dbać o nie i jak postępować, aby każdy dzień przepełniony był radością. Od nich także możemy nauczyć się patrzyć z innej perspektywy na świat, zwierzęta czy zjawiska zachodzące w przyrodzie.

Kolejnym przykładem życiowej nauki może stać się mitologia. W mitach bowiem występują bohaterzy od których możemy nauczyć się podstawowych zachowań ludzkich. Bohaterzy w mitologii zostali ukazani w dwojaki sposób. Pierwszy, to postać bohatera jako istoty idealnej, nie mającej żadnej wady, postępującej według nakazom i prawa, takim przykładem może być Dedal, który jest symbolem mądrości, rozwagi i pracowitości, czy Herakles który jest symbolem męstwa. Drugi sposób przedstawienia bohatera mitologicznego to ukazanie i podkreślenie wad, jest to w pewnym rodzaju „uczenie się na błędach innych”, biorąc sobie tragiczne nieraz losy, bohaterzy przestrzegają nas przed popełnieniem tego samego błędu. Przykładem takiego bohatera może być Ikar, który chroni nas przed młodzieńczą nierozwagą i nie posłuchaniem.
Z czasem pojawienia się chrześcijan, mitologia powoli zaczęła być zastępowana przez Biblię. Biblia to zbiór ksiąg judajsko- chrześcijańskich, stanowiących fundament religii żydów i chrześcijan. Podzielona jest na dwie części: Stary i Nowy Testament. Biblia Starego Testamentu ukazuje nam historie ludzi świętych, oddanych Bogu, wiernych, pokładających ufność w Panu oraz ludzi grzesznych, fałszywych i niesprawiedliwych. Przykład mamy brać z ludzi którzy zaufali panu bezgranicznie, takim przykładem jest Hiob, który w jednej chwili stracił swój dobytek, lecz zaufał panu i został za to wynagrodzony. Jest on przykładem ludzi wytrwałych, łatwo nie poddających się, pokazuje nam jak postępować w chwilach cierpienia. W Nowym Testamencie nacisk szczególnie położony jest na dwie rzeczy: pierwsza to rodzina, ciepło domowego ogniska, zrozumienie. W biblii takim przykładem jest Święta Rodzina: Maryja, Józef oraz Jezus. To właśnie ich dom jest przykładem dla rodzin chrześcijan. Drugą charakterystyczną cechą Nowego Testamentu jest ukazanie prześladowanego kościoła. Autorzy pisma, przestrzegają nas przed tym, obawiając się o dalszy byt kościoła katolickiego. To właśnie Szaweł, wieczny przeciwnik kościoła, zostaje nawrócony, jest on symbolem rzeczy niemożliwych. Przemienienie jego duszy z zatwardziałego grzesznika na wiernego i oddanemu Panu jest rzeczą niemożliwą. Przykład ten uczy nas, że w chwilach bez wyjścia czasami może zdarzyć się „cud” i sytuacja nieoczekiwanie zmieni się. Biblia zawiera również przypowieści, które pouczają nas jak żyć. Pod ukrytymi znakami i symbolami kryją się tajemnice prawego postępowania. Sposób ten jest czytelny i prosty dla zwykłego człowieka, dlatego odgrywa tak ważną rolę w życiu człowieka. Przypowieść „o synu marnotrawnym” uczy nas przebaczenia i darowania kary, w przypowieści „o siewcy” uczy nas jak mamy postępować i jak prawidłowo słuchać słów Bożych, „ o winnej latorośli” możemy zrozumieć jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa cierpliwość, przecież w dzisiejszym świecie tak bardzo brakuje nam jej i warto zastanowić się szczególnie nad tą właśnie przypowieścią.

Reasumując powyższe rozważania, stwierdzam jednoznacznie, że człowieka jutra oraz człowiek współczesny może nauczyć się wielu istotnych rzeczy, wystarczy tylko sięgnąć do mitologii czy biblii i od razu można po przeczytaniu stwierdzić że książki te to prawdziwe „skarbnice mądrości”

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata