Dlaczego rozwój biznesu jest bezkonkurencyjną siłą napędową rozwoju technologicznego i ekonomicznego?
Biznes jest działalnością nastawioną na zysk, a zysk jest motorem biznesu. Biznes jest po to, by zarabiać, a potem inwestować te środki. Jest to jednak działalność obciążona ryzykiem. Istnieje prawdopodobieństwo, że nie osiągnie się rezultatów i swoją działalność zakończy bankructwem. Każdy, kto dysponuje odpowiednim kapitałem, ma z tego tytułu władzę ekonomiczną nad podmiotami, z którymi łączą go kapitałowe stosunki. Mowa tu o władzy ekonomicznej. Współczesna gospodarka rynkowa, zwłaszcza rozwiniętych krajów świata ma jeden element. Występuje tam dość silne współdziałanie prywatnych struktur gospodarczych, głównie bankowych i wytwórczych. Decydujący w kraju trzon właścicieli biznesu obrasta we współczesnym świecie ogromnym środowiskiem menedeżerskim. Tworzy się więc nowa struktura społeczna, w której rozwija się zainteresowanie postępem naukowo-technicznym, innowacyjnością czy przedsiębiorczością. I dlatego właśnie o biznesie mówi się jako o sile napędowej wszelkiego rozwoju.
Stan średni i mały oraz średni biznes fundamentem społecznej gospodarki rynkowej. Dlaczego?
Rozkwit klasy średniej i średniego biznesu to przede wszystkim wyzwalanie z biurokracji gospodarki rynkowej oraz funkcjonowanie w jej ramach wzrastającej liczby osób. Pojawia się społeczne zainteresowanie uprawianiem biznesu. Ponieważ w historii ludzkości najważniejszym miernikiem powodzenia był sukces finansowy, pojawia się działalność naśladowcza w tej dziedzinie. Pojawia się jednocześnie bardziej dynamiczny postęp naukowo ? techniczny. Nie mogą osiągnąć sukcesy społeczeństwa, w których upowszechnionym modelem osobowości jest zjawisko uzależniania własnego sukcesu od efektów funkcjonowania sił zewnętrznych. Przedsiębiorczość wiąże się z innowacyjnością i pomysłowością, a to są często cechy klasy średniej. Osobowość przedsiębiorcza, pełna pomysłów i zaangażowana w swoje sprawy uporczywie dąży do sukcesu i przełamuje kłopoty i trudności. Jest więc siłą napędową rozwoju społecznego.
Różne metody gospodarki rynkowej i ich najlepszy wariant dla współczesnej Polski. Przedstaw i uzasadnij.
Współczesne systemy gospodarki składają się z dwóch sektorów: sektora gospodarki publicznej i prywatnej. Gospodarka rynkowa to ustrój, a nie tylko system ekonomiczny. Zazwyczaj wyróżnia się trzy metody gospodarki rynkowej:
1. jest to gospodarka oparta na prywatnej własności majątku, na samodzielności decyzyjnej podmiotów gospodarczych, na pracy na własny rachunek i odpowiedzialność właściciela. Jest to gospodarka oparta na indywidualnym rachunku mikroekonomicznym.
2. jest to gospodarka pieniężna. Oznacza miarodajność cen kształtujących się na rynku. Pieniądz jest wymienialny, a bank centralny suwerennie kształtuje podstawowe parametry gospodarcze. Kursy walutowe kształtują się albo swobodnie, albo ustalane są przez bank centralny na podstawie relacji i tendencji rynkowych.
3. podstawową formą funkcjonowania gospodarki jest swobodnie działający mechanizm rynkowy. Jego funkcja jest nie tylko równoważeniem popytu z podażą i kształtowaniem cen. Mechanizm rynkowy weryfikuje produkcję i podaż przez ich zderzenie z popytem. Warunkiem normalnego działania mechanizmu rynkowego jest swobodne kształtowanie się cen.
Pierwsza z wymienionych gospodarek ma charakter gospodarki rynkowej: własność prywatna i praca na własny rachunek. Druga i trzecia mają charakter bardzie funkcjonalny, bo chodzi o pieniężny charakter gospodarki. Między nimi dochodzi do sprzężenia zwrotnego. Każda z nich podlega ocenie z punktu widzenia kryteriów ?dobroci? systemu:
a. sprzyjanie alokacji zasobów
b. możliwie optymalne wykorzystanie istniejącego potencjału ludzkiego i materialnego
c. stymulacja aktywności i chłonności innowacyjnej
d. sprzyjanie osiąganiu najkorzystniejszej relacji między efektami a nakładami
e. działanie na rzecz równowagi gospodarczej
f. skracanie czasu reagowania na zjawiska gospodarcze.
Gospodarka rynkowa uważana jest za ustrój spełniający w najwyższym stopniu te kryteria.. To właśnie zróżnicowanie krajów i społeczeństwa sprawiło, że nie jest to monolit.