Jest to układ dwóch przewodników, w którym obecność jednego wpływa na pojemność elektryczna drugiego przewodnika. Tworzące go przewodniki nazywamy okładkami kondensatora. Prostym przykładem kondensatora jest kondensator plaski składający się z dwóch równoległych płytek przewodzących prąd elektryczny. Pomiędzy płytkami znajduje się izolator bądź powietrze. Kondensor służy do gromadzenia ładunku elektrycznego.
Wielkością charakterystyczna dla kondensatorów jest pojemność elektryczna. Jest to stosunek ładunku zgromadzonego na jednej jego okładce do różnicy potencjałów miedzy okładkami:
Pojemność elektryczna kondensatora zależy od:
- Powierzchni okładek
- Odległości między okładkami
- Rodzaju izolatora między okładkami
Kondensatory możemy łączyć:
- Równolegle
- Szeregowo
Kondensatory są powszechne stosowane w elektrotechnice, gdzie służą do chwilowego gromadzenia stosunkowa niewielkich ładunków elektrycznych, a co za tym idzie energii elektrycznej.
Stosuje się je w urządzeniach gdzie mamy do czynienia z prądem: przemiennym lub zmiennym. Mogą mieć bardzo różnorodną budowę, zazwyczaj jednak między dwoma okładkami znajduje się odpowiedni materiał izolujący, a okładki są często zwinięte w celu zmniejszenia wymiarów.
Oprócz pojemności wielkością charakterystyczna dla kondensatorów jest ich odporność na zniszczenie przez prąd elektryczny. Jest ono wyrażone w voltach. Zniszczenie następuje przez przeskok iskry pomiędzy okładkami i przepalenie izolatora. W wyniku tego pojemność kondensatora gwałtownie spada.
Aby kondensator spełniał swoje zadanie nie można dopuścić do tego niekorzystnego zjawiska przez zastosowanie odpowiednio wytrzymałych materiałów izolacyjnych.