profil

Etapy postępowego rozwoju społeczeństwa

poleca 91% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W toku historii zachodzil postepowy rozwoj wstepujacy spoleczenstwa od stopni nizszych ku wyzszym. Najwazniejsza oznaka tego postepu jest wzrost sil wytworczymi. Ich wzrost byl wynikiem udoskonalenia narzedzi pracy i zamiany nizszych stopni ustroju spolecznego na wyzsze. najnizszy poziom sil wytworczych byl w ustroju pierwotnym, podniosl sie w ustroju niewolniczym i wzrosl jeszcze bardziej przy feudalizmie.
Nie nalezy myslec, ze postepowy rozwoj spoleczenstwa odbywa sie bez wszelkich zahamowan, rownomiernie. W. Lenin pisal, ze przedstawianie sobie historii powszechnej jako gladko i akuratnie kroczacej naprzod jest mylne.
W historii poszczegolnych krajow bywaly okresy zastoju, upadku i nawet cofania sie, niektore zas narody byly zupelnie zniszczone przez zaborcow i w ogole znikly z ziemi. na przyklad pustoszace zaborcow-koczownikow cofaly rozwoj niektorych narodow o cale wieki, a czasami zupelnie je niszczyly, co hamowalo rowoj spoleczny.
Jednakze w calosci w biegu historii stopnie nizsze rozwoju spoleczenstwa zmienialy siena wyzsze, o wyzszym poziomie sil wytworczych.
Ustroj wspolnoty pierwotnej, niewolniczy i feudalny byl trzema pierwszymi stopniami rozwoju spolecznego.
Nastepnym etapem rozwoju spolecznego stal sie ustroj kapitalistyczny, czyli kapitalizm - ustroj spoleczny, opierajacy sie na wyzyku pracy robotnikow najemnych przez burzuazje. przy kapitalizmie istnieje wlasnosc prywatna ziemi i srodkow produkcji. Prywatni wlasciciele, majacy srodki produkcji i ziemie, wynajmuja i wyzyskuja robotnikow, ktorzy nie maja ani swych narzedzi pracy, ani ziemi.
Ustroj niewolniczy byl glowna cecha wyrozniajaca historii starozytnej, feudalizm zas - wiekow srednich. Utrwalenie sie i rozwoj kapitalizmu - to glowna cecha i podstawowa tresc historii nowozytnej. upadek kapitalizmu, zwyciestwo i rozwoj socjalizmu - to zasadnicza tresc historii najnowszej.
Nie nalezy myslec, ze zmiana etapow rozwojuspolecznego odbywala sie jednoczesnie we wszystkich krajach. Przed poczatkiem historii nowozytnej poziom rozwoju ustroju spolecznego krajow i kontynentow byl bardzo roznorodny. W krajach Azji na przyklad panowaly porzadki feudalne. Wiele narodow Afryki, rdzenna ludnosc Australii iplemiona indyjskie Ameryki zyly w ustroju wspolnoty pierwotnej. Na wybrzezu i w centrum Afryki gdzieniegdzie istnialy pojedyncze panstwa feudalne lub niewolnicze. Europa skladala sie z panstw feudalnych. w niektorych z nich, zwlaszcza w Anglii. ksztaltowaly sie juz stosunki kapitalistyczne, zaczynano stosowac prace najemna.
Historia nowozytna zaczyna sie od utrwalenia kapitalizmu w wyniku zwyciestwa rewolucji burzuazyjnych w przodujacych krajach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata