Romantyzm to epoka,która charakteryzowała się dziełami wzruszającymi. Romantyczni poeci nie byli obojetni na losy Państwa,ludzi,na to co się z nimi dzieje. Każdy z nich miał swoje wizję na jakąkolwiek formę pomocy w trudnych sytuacjach. Jednak,że to były tylko wizje. W tamtejszym okresie większość ludzi była nieszczęśliwa,na co miało wpływ wiele przyczyn np. miłość,zdrada,kłopoty,powstania. Jednym z romantycznych utworów jest wiersz pt."Prorok" Aleksandra Puszkina.
Aleksander Puszkin opisał siebie,jako człowieka nieszczęśliwego. Był stęskniony rzeczy,chwil. Pozostały mu tylko wspomnienia,bardzo pragnął wrócić do tego, co minęło,czego już nie ma, za czym tak ogromnie tęskni.
W wierszu najprawdopodobniej ujął czasy rozbiorów. Opisuję sytuacje kraju i ludzi,która była niezmiernie trudna. W pewnym momencie wszyscy zaatakowali Polskę. Naród polski był przestraszony,załamany.Ludzie tracili zaufanie, nie wiedzieli kto jest po ich stronie,a kto fałszywym "przyjacielem",zdrajcą. Podmiot liryczny w wierszu przedstawia swoje zmęczenie,niechęć,strach do dalszego działania. Opisuje to używając lirycznych metafor, ponieważ dzieła jego trafiały do Polaków,wszyscy mieli wgląd do jego dzieł. Autor nie mógł pozwolić sobie by wiersze zostały objęte cenzurą. Rodacy mieli dość,pragnęli powrotu do normalności,do przeszłości,aczkolwiek nie chcieli sie poddać,nie mogli.
Puszkin przekonany chęcią poddania,usłyszał głos od Boga,by tego nie robił. Bóg kazał pokazać mu swoją moc i przekazać ł ją swoim "bracią" ,by walczyli mimo wszystko.
Uważam,ze romantyczni poeci to wielki skarb dla Polaków,ponieważ gdyby nie oni,wielu z nas nie miało by pojęcia o sytuacjach w tamtym okresie. Powinniśmy brać z nich przykład,w trudnych sytuacjach nie załamywac się,lecz pokazać wszystkim,że mamy w sobie siłę i mimo wszystko damy radę,będziemy walczyc do konca.