Kinematyka - dział fizyki zajmujący się badaniem geometrycznych właściwości ruchu ciał.
Ruch – to zmiana położenia ciała zachodząca w czasie.
Odległość między dwoma położeniami nazywa się wartością Przemieszczenia. W omawianym przykładzie przemieszczania będzie odległość między budynkiem którym jesteś a innym danym miejscem. Wielkość fizyczna nazwana przemieszczaniem jest wielkością wektorową. Przyjmujemy jej zwrot i kierunek. Początek wektora znajduje się w punkcie początkowym, a koniec w punkcie końcowym ruchu.
Tor - Linia po której odbywa się ruch. Linia może być prosta wtedy to jest ruch prostoliniowy lub krzywa, i wtedy jest ruch krzywoliniowy. Długość toru zakreślonego w danym przedziale czasu nazywa się droga. Drogę oznacza się literą "s" i mierzy się ją w metrach "m", kilometrach "km", centymetrach "cm", milimetrach "mm", itd.
W ruchu prostoliniowym odbywa się długość drogi w jednym kierunku, jest równoważna wartości przemieszczania
Prędkość chwilowa Vch Jest równa stosunkowi przemieszczania w bardzo krótkim czasie i czasu
Vch=
Bardzo krótki czas? Niema tu precyzyjnej odpowiedzi trzeba wyobrazić sobie najkrótszy czas, jaki może być. Prędkość chwilowa jest wektorem o kierunku i zwrocie zgodnym z kierunkiem i zwrotem przemieszczenia.
W ruchu prostoliniowym wartość prędkości chwilowej jest równa stosunkowi drogi bardzo krótkiego czasu, w którym droga została przebyta, jest zwrotem prędkości się nie zmienił
Jednostką miary w narodowym układzie SI są metry na sekundę.
Ruch jednostajnie prostoliniowy - Najprostszy ruch ze stałą prędkością, którego torem jest prosta linia.
Rurka przezroczysta wypełniona prawie do pełna wodą zamknięta korkiem tak, aby był widoczny pęcherz powietrza. Gdy odwrócimy tę rurkę ten pęcherz powietrza będzie poruszał się ruchem jednostajnie prostoliniowym.
W ruchu jednostajnym prostoliniowym droga jest równa iloczynowi wartości prędkości i czasu. s=v*t
W ruchu jednostajnym prostoliniowym droga jest wprost proporcjonalna do czasu trwania.
Przyśpieszeniem nazywamy stosunek zmiany prędkości do czasu w którym ta zmiana nastąpiła:
W ruchu jednostajnie przyśpieszonym prędkość jest proporcjonalna o czasu gdy prędkość początkowa jest równa zeru. Zależność prędkości od czasu w ruchu jednostajnie.