profil

Konflikt pokoleń

poleca 84% 2655 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rozprawka; Czy konflikt pokoleń jest nieunikniony??

Od pierwszych chwil naszego życia rodzice pokazują nam świat. Zabierają nas w określone miejsca, pokazują nam określone bajki, czytają określone książki, dają nam spróbować określonych potraw. Z biegiem czasu dzieci zaczynają postrzegać świat nieco inaczej niż tata i mama. Chcąc, czy nie chcąc nowe pokolenie musi po prostu na uczyć się żyć. Ta nauka wiąże się z usamodzielnieniem oraz dostosowaniem się do ogólnie panujących zasad. Sądzę, że właśnie to dostosowywanie się jest dla wielu bardzo trudne. Trzeba wziąć też pod uwagę, że świat się zmienia i z biegiem lat starsze pokolenie patrzy na pewne sprawy inaczej niż młodsze. W związku z tym dochodzi do wspomnianego w temacie pracy konfliktu pokoleń. W mojej pracy postaram się udowodnić, że jest on nieunikniony.
Pierwszym argumentem, który potwierdza moją tezę jest fakt, że powodem konfliktu często jest brak porozumienia. Rodzice wiele pracują, dzieci spędzają czas z rówieśnikami bądź się uczą. Nierzadko bywa tak, że nie ma nawet czasu wspólnie zjeść śniadanie. Podczas wspólnego wieczoru wszyscy są zmęczeni, więc wybierają nie wymagającą wysiłku rozrywkę jak na przykład oglądanie filmu. Kiedy oglądamy seans skupiamy się na fabule i znów brak rozmowy. Natomiast gdy już uda się wybrać na wspólny spacer rodzina mówi, ale nie rozmawia. Argument ten świetnie obrazuje cytat Andrzeja Majewskiego: ,,Paradoksalnie konflikt pokoleń manifestuje się w pełnej zgodzie: dzieci nie chcą mówić, rodzice słuchać."
Kolejnym argumentem na poparcie mojej tezy fakt, iż dzieci dorastają. Niektórzy przechodzą ten okres lepiej inni gorzej. Jedno jest pewnie – każde dziecko wymaga bardzo dużej uwagi, ciepła, kontaktu pomimo, że pragnie się za wszelką cenę usamodzielnić i uniezależnić. Rodzice są często oburzeni i bardzo się denerwują na swe pociechy, a one z kolei odwdzięczają się brakiem szacunku i nierzadko podłym traktowaniem. Sądzę, że ten problem dobrze ilustruje książka pod tytułem ,,Hera, moja miłość” Anny Onichimowskiej. Zawarta w niej tragiczna historia, oparta na faktach, która pokazuje losy dwóch synów i rodziców. Starszy z nich Jacek zupełnie nie radzi sobie z rzeczywistością i sięga po narkotyki. Rodzice to zapracowani ludzie sukcesu, którzy zupełnie nie mają pojęcia co, dzieje się z ich synem. Otrząsają się dopiero w momencie, gdy umiera brat Jacka – Michałek. Podsumowując moją pracę, konflikt pokoleń jest nieunikniony. Świat się zmienia, a wraz z nim technologia i rodzice coraz rzadziej mają pełną kontrolę nad dziećmi. Relacja rodziców z dziećmi wymaga wiele zaangażowania z obu stron. Oprócz tego najważniejsze są : zaufanie, szacunek, zrozumienie, rozmowa. Gdy któregoś z nich zaczyna brakować wszystko zaczyna się sypać. Dzieci jednak muszą mieć szacunek do swoich rodziców, ponieważ nikt nie przygotuje ich lepiej do funkcjonowania w dorosłym życiu.

Napisała:
Maja Frąckowiak

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata