W tej pracy rozpatrywane będzie pojęcie "Czy powieść "Krzyżacy" wzbogaciła Twoją wiedzę o epoce średniowiecza?".
Moim zdaniem ta książka napisana przez Henryka Sienkiewicza jest wspaniała i jest w niej w niej wiele historycznych elementów i postaci.
Na pytanie postawione w temacie odpowiadam twierdząco, ponieważ po przeczytaniu tej książki wiele dowiedziałam się o przeszłości i tamtych czasach. Na poparcie mojego stanowiska mogę przywołać wiele różnych argumentów. Po pierwsze ukazany został koloryt historyczny epoki: obyczaje, styl życia. Jednym z takich zwyczajów było ślubowanie Zbyszka. Wtedy mogliśmy zobaczyć jak zachowywali się rycerze oraz kobiety podczas takiej chwili. Następnym obyczajem było zarzucenie białej chusty na głowę Zbyszka przez Danusię, która tym samym uratowała męża od śmierci. Następnym argumentem jest język epoki. Henryk Sienkiewicz użył bardzo dużo wyrazów archaicznych, co bardzo przybliżyło nam obraz tamtego okresu. Archaizując język powieści, pisarz wykorzystał gwarę podhalańską oraz średniowieczną leksykę. Te wyrazy świetnie zgrały się z resztą utworu. Najwięcej archaizmów spotkaliśmy w dialogach. To m.in. wzbogaciło moją wiedzę o średniowieczu. Dodatkowym argumentem mogą być obyczaje rycerskie. Przykładem jest zachowanie Zbyszka, np. nie splamienie swojego honoru, który był dla rycerza sprawą najważniejszą. Bohater nawet dla własnego dobra nigdy by tego nie zrobił, np. kiedy Maćko chciał uwolnić Zbyszka, kazał mu przebrać się za niego, ale siostrzeniec tego nie zrobił w trosce o swój honor. Rycerz musiał być wierny władny i zawsze gotowy do wzięcia udziału w wojnie. Zbyszko wziął udział w bitwie m.in. pod Grunwaldem co było dowodem jego gotowości i wiary.
Jeszcze jednym argumentem, o którym nie możemy zapomnieć są postacie historyczne występujące w utworze. Jest ich wiele np. Zawisza Czarny, księżna Anna Danuta oraz Władysław Jagiełło. Dzięki "Krzyżakom" o nich dowiedziałam się dużo więcej.
Sądzę, że przedstawione przykłady wystarczą, aby przekonać o słuszności mojego stanowiska. Oczywiście można by podać o wiele więcej przykładów. Wszystkim polecam tę książkę, nie tylko wielbicielom historii, ona na prawdę jest dla każdego.