profil

Kmicic jako bohater posiadający cechy amerykańskiego kowboja.

poleca 85% 463 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Co charakteryzuje typowego bohatera westernu? Oczywiście odwaga, sprawność w walce, spryt. Każdy prawdziwy cowboy przechodzi również w swoim życiu ogromną przemianę. Z bandyty stojącego ponad prawem dzięki miłości, czy innemu ważnemu dla niego zdarzeniu zmienia się w typowego obrońcę uciśnionych, stróża praw i przykładnego dobrego obywatela.
W tej pracy mam za zadanie odpowiedzieć na pytanie czy głównego bohatera powieści Sienkiewicza „Potop” możemy uznać za postać posiadającą cechy typowego cowboya. Osobiście zgadzam się z tym stwierdzeniem a na poparcie mojej tezy przytoczę kilka argumentów.
Jakie cechy Andrzeja Kmicica przemawiają o słuszności mojego zdania? Otóż przez cały czas trwania powieści Kmicic udowadnia nam jak wielka cechuje go odwaga, miłość do ojczyzny, spryt i waleczność. Jest on dość kontrowersyjną postacią gdyż początkowo możemy o nim powiedzieć jako o impulsywnym, porywczym bandycie stojącym ponad prawem, który robił, co chciał nie bacząc na konsekwencje. Dla osiągnięcia wybranego celu gotów był poświęcić swoje dobre imię, sławę. Okrucieństwo i brak litości pozwalały mu na utrzymanie w ryzach nawet największych swawolników, dzięki czemu posiadał zawsze zdyscyplinowanych i oddanych ludzi do walki. Jak typowy cowboy łamał prawo, był nieodpowiedzialny i nie baczył na krzywdy innych ludzi spowodowanych jego zachowaniem. Zawsze jednak wychodził cało z każdej opresji. W trakcie trwania akcji powieści jedno wydarzenie sprawia, że zmienia on całkowicie swoje poglądy i zachowanie. Staje się zupełnie innym człowiekiem. Zdrada Radziwiłłów obudziła w nim jeszcze większą miłość do upadającej ojczyzny i postanowił nawrócić się i bronić jej do ostatniej kropli krwi. Nadal pozostaje waleczny i odważny, stara się jednak walczyć ze swoja porywczością i impulsywnością. Myśli dokładnie nad każdym planem zanim wprowadzi go w działanie. Podobnie jak amerykański cowboy zmienia się nie tylko z powodu odkrycia zdrady. Robi to również dla swojej ukochanej, która owładnęła jego sercem i zakłopotany próbuje ją odzyskać mając nadzieje, że jego rychła, całkowita przemiana mu w tym pomoże. Zdaje sobie sprawę, że porządna, kulturalna, piękna dziewczyna ( w „Potopie” jest to szlachcianka Aleksandra, która również posiada cechy typowej, ułożonej damy westernu, która owładnęła sercem bandyty i jest jedną z przyczyn jego przejścia na dobrą stronę) nie będzie kochać poszukiwanego przez setki ludzi rzezimieszka. Widzimy więc, że Andrzej Kmicic posiada cechy typowe dla bohatera westernu: odwagę, spryt i sprawność w walce. Oprócz tego przechodzi typową dla amerykańskiego cowboya całkowitą przemianę swojego charakteru, zachowania.
Dlaczego w „Potopie” powieści opisującej życie polskiej szlachty odnajdujemy bohatera o cechach amerykańskiego cowboya? Otóż Sienkiewicz, znany był ze swojego zamiłowania westernem. Oglądał dużo filmów tego typu a idea bohatera, który zmienia się w trakcie trwania akcji filmu przypadła mu niezwykle do gustu. Chciał do swojej powieści wprowadzić postać tego pokroju. Dynamiczną, ulegającą niemal całkowitej przemianie swego charakteru, zachowania, poglądów. Zauważył również konieczność wprowadzenia bohatera o cechach zarówno pozytywnych jak i negatywnych, aby uczynić swoją powieść bardziej realistyczną i ciekawszą dla odbiorcy.
Podsumowując, uważam, że Andrzeja Kmicica możemy nazwać bohaterem posiadającym cechy amerykańskiego cowboya, gdyż podobnie jak mieszkańca Dzikiego Zachodu cechuje go odwaga, spryt, zręczność i wyćwiczenie w walce. Łączy ich również niesamowita, całkowita przemiana postaci w trakcie trwania powieści będąca skutkiem jakiegoś ważnego, przełomowego wydarzenia oraz oczywiście miłości do niedostępnej, dobrej i ułożonej kobiety.
Mam nadzieję, ze podane wyżej argumenty wystarczającą potwierdzają słuszność mojej tezy i dowodzą, ze Kmicica możemy nazwać postacią posiadającą cechy amerykańskiego cowboya.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata