‘przejąć inicjatywę, zająć się czymś osobiście, nie oglądając się na innych, nie czekając na decyzje władz’; zwrot, public.; Mieszkańcy słupskiego Osiedla Niepodległości postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zawiązali Stowarzyszenie na rzecz budowy basenu na swoim osiedlu.
‘poruszająca sprawa, niedający spokoju problem’; wyr. rzecz., zapoż. z franc.; W tej bulwersującej Kościół sprawie zabierają też głos katoliccy hierarchowie w kraju . – „Angora”.
‘sprawa bardzo ważna, o poważnych skutkach dla kogoś’; wyr. rzecz., prawn. dawn. gardłowa sprawa ‘sprawa, w której karano śmiercią’.
‘podstawowa, główna, najważniejsza kwestia’; wyr. rzecz.; Te problemy dotyczą kluczowych spraw naszej współczesności. – „Wprost”.
‘nic się nie stało, wszystko w porządku’; fraza, kalka z ang.
‘coś się wydało, ujawniło, coś zawiodło’; fraza., pot.
‘zacierać sprawę, wydarzenie, aby o nich zapomniano, aby przeszły bez echa’; zwrot; W tej sytuacji nie mogliśmy chować głowy w piasek, bo posądzono by nas o próbę tuszowania sprawy (…). – „Fakt”.
‘zrobić coś źle, zepsuć coś, nie wywiązać się z czegoś, zrobić głupstwo’; zwrot, pot.; Jeśli Jacek ma trochę oleju w głowie, będzie umiał przyznać się, że zawalił sprawę. – „Victor G”.
‘orientować się, zorientować się w czymś, uprzytomnić sobie coś’; zwrot; Zresztą doskonale zdawał sobie z tego sprawę. – W. Łysiak.
Materiał opracowany przez eksperta