‘być oszczędnym, być ostrożnym w wydawaniu pieniędzy’; zwrot; Jak się później okazało rodzicom żyło się bardzo ciężko, musieli liczyć się z każdym groszem, żeby starczało na nasze studia.
‘odmawiać pomocy finansowej, wsparcia’; zwrot. Niektóre stp. grosze to cienkie blaszki, niemające większej wartości; łatwo je było złamać, zgiąć’; Dzielić się można w nieskończoność, forsę i tak „przekręcą” skorumpowane władze, nie dając biednym złamanego grosza. – „Angora”.
‘nie mieć czegoś wcale, ani trochę’; zwrot; Tymczasem politycy PiS i PO zaufania do siebie nie mają za grosz. – „Ozon”.
‘być ubogim, nie mieć pieniędzy’; zwrot, gwar. warszaw.
‘niewielka suma dana przez ubogą osobę kosztem wyrzeczeń, ale z dobroci serca’; wyr. rzecz., bibl. Wyrażenie pochodzi z przypowieści ewang. o ubogiej wdowie, która wrzuciła do skarbonki „dwa drobne pieniążki” – wszystko, co miała (Mk 12, 41-44, Łk 21, 1-4).
‘wtrącać się, nie pytanym wypowiadać swoje sądy, opinie’; zwrot; Kto w naszej klasie, choć nie aktor, lubi grać główną rolę, chociaż nie muzyk, lubi grać pierwsze skrzypce i kłamać jak z nut, choć nie matematyk, zawsze wtrąci swoje trzy grosze, choć nie fryzjer, lubi dzielić włos na czworo, choć nie ogrodnik lubi obiecywać gruszki na wierzbie. O kim mowa?
‘dać/przeznaczyć na coś ostatnie pieniądze’; zwrot; Dali sygnał, że są w stanie wysupłać więcej grosza, niż proponowali poprzednio. – „Fakt”.
‘za małe, niewielkie pieniądze, za małą kwotę’; wyr. określ.; Wstrząsa los szwaczek z małych firm odzieżowych – poniżanych, harujących za grosze w nieludzkich warunkach. – „Nowy Dzień”.
Materiał opracowany przez eksperta