profil

Godzina

poleca b/d

poleca 20% 5 głosów
poleca 75% 4 głosy

godzina lekcyjna

‘tyle, ile trwa lekcja, 45 minut’; wyr. rzecz.; Trzeba odpracować cztery godziny. Lekcyjne? – zasłyszane.

poleca 43% 7 głosów

godziny rektorskie

‘na studiach – godziny wolne od zajęć na podstawie zarządzenia rektora’; wyr. rzecz.; Drugiego maja, jak zwykle, będziemy mieli godziny rektorskie. – zasłyszane.

poleca 80% 5 głosów

godziny szczytu

‘okres największego ruchu w mieście’; wyr. rzecz., public.; Ulewa w ciągu kilku minut po raz kolejny sparaliżowała miasto. I to w godzinach porannego szczytu, gdy ludzie jechali do pracy czy szkoły.

poleca 60% 20 głosów

na czarną godzinę

‘dla zabezpieczenia się na wypadek kłopotów, choroby, nieszczęścia’; wyr. określ. (por. przyjść w złą godzinę ); Staruszce ukradli wszystko, co miała odłożone na czarną godzinę. – GP; Odlane paliwo policjanci trzymają na czarną godzinę, gdy przekroczą limit. – „Nowy Dzień”.

poleca 34% 3 głosy

po godzinach

po zakończeniu pracy’; wyr. określ.; Musiał dorabiać po godzinach, ponieważ ze swoich zarobków nie był w stanie utrzymać wieloosobowej rodziny.

poleca b/d

przyjść w złą godzinę

‘przyjść w niewłaściwym czasie, o złej porze’; zwrot. W związku przetrwało archaiczne znaczenie wyrazu godzina ‘moment, chwila’; S. Bąba.

poleca 66% 52 głosów

szara godzina

‘chwila przedwieczorna, kiedy słońce zaczyna zachodzić’; wyr. rzecz. (por. przyjść w złą godzinę ); Jedyne szczęście, kto w szarej godzinie/Z kilku przyjaciół usiadł przy kominie, (...) – A. Mickiewicz.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji: