profil

Konserwatyzm

poleca 75% 4 głosy

rzecz. m, br. lm

  1. nastawienie tradycyjne, pozbawione elastyczności, oparte na sprawdzonych schematach myślenia.
  2. (polit.) nauka społeczna i kierunek polityczny, głoszące potrzebę zachowania zastanego porządku społecznego i umacniania tradycyjnych wartości, takich jak religia, rodzina, poszanowanie własności prywatnej.

 

(w zn. 1.) Wśród lekarzy starego pokolenia czasem daje się zauważyć postawa pełna konserwatyzmu (D. lp). Zalecają oni pacjentom tradycyjną terapię opartą np. na lekach ziołowych. Równocześnie ich młodsi koledzy z rezerwą wypowiadają się o tym konserwatyzmie (Ms. lp), widząc przyszłość medycyny w nowoczesnej diagnostyce i lekach nowej generacji.

(w zn. 2.) Jednym z bardziej znanych polityków XX w., jednocześnie zwolennikiem konserwatyzmu (D. lp) był prezydent USA Ronald Reagan.

 

KOMENTARZ
Zwróć również uwagę na pozornie odległe znaczeniowo słowo konserwacja, które oznacza zachowanie czegoś, zabezpieczenie przed zmianami.

Pochodzenie:

konserwatystakonserwatystka) – zwolennik konserwatyzmu,
konserwatywny – tradycyjny, zachowawczy, również niepostępowy, skostniały, obawiający się zmian.

Źródło Czasami przeciwników zmian nazywa się w mowie potocznej uszczypliwie konserwą, co jest o tyle uzasadnione, że zarówno konserwa, jak i konserwatyzm wywodzą się z łacińskiego conservatus – zachowany.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Konserwatyzm