Zespół dworsko-parkowy "Zabrzeźnia" w Głownie
Ilustracja
Dworek Zabrzeźnia
Państwo

 Polska

Miejscowość

Głowno

Adres

ul. Dworskiej 4,
95-015 Głowno

Typ budynku

dwór

Inwestor

Wincenty Matuszewski

Kondygnacje

1

Ukończenie budowy

1840

Pierwszy właściciel

Wincenty Matuszewski

Kolejni właściciele

Stanisław Michalski,
Aleksandra Komorowska

Położenie na mapie Głowna
Mapa konturowa Głowna, w centrum znajduje się ikonka pałacu z opisem „Zespół dworsko-parkowy "Zabrzeźnia" w Głownie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się ikonka pałacu z opisem „Zespół dworsko-parkowy "Zabrzeźnia" w Głownie”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, u góry nieco na prawo znajduje się ikonka pałacu z opisem „Zespół dworsko-parkowy "Zabrzeźnia" w Głownie”
Położenie na mapie powiatu zgierskiego
Mapa konturowa powiatu zgierskiego, u góry po prawej znajduje się ikonka pałacu z opisem „Zespół dworsko-parkowy "Zabrzeźnia" w Głownie”
Ziemia51°58′01,5″N 19°43′27,6″E/51,967083 19,724333

Zespół dworsko-parkowy "Zabrzeźnia" – znajduje się w Głownie i należał do dóbr "Zabrzeźnia". Składa się z dworku oraz pozostałości zabytkowego parku.

Historia

Pod koniec XIX wieku właścicielem dóbr "Zabrzeźnia" był Wincenty Matuszewski herbu Topór, który w 1840 roku wybudował modrzewiowy dworek.

Na początku XX wieku dobra "Zabrzeźnia" były własnością Stanisława Michalskiego herbu Łodzia. W 1926 roku majątek, jako spadek po nim, przeszedł na własność hrabiny Aleksandry Komorowskiej. Hrabina Komorowska podarowała część gruntów należących do dworu, miastu, z przeznaczeniem pod budowę Szkoły Podstawowej nr 1, pod cmentarz i pod remizę Ochotniczej Straży Pożarnej. Po zakończeniu II wojny światowej hrabina Komorowska została zmuszona do opuszczenia dworu. W dworku zorganizowano przedszkole i bibliotekę. Obecnie, po przebudowie i odnowieniu dworku, mieści się w nim Rada Miasta oraz Urząd Stanu Cywilnego. Do dzisiaj wśród mieszkańców Głowna dworek jest nazywany dworem hrabiny Komorowskiej.

Źródła

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.