Zespół Fitz-Hugh-Curtisa
Ilustracja
Zrosty okołowątrobowe
Klasyfikacje
ICD-10

K67
Zaburzenia otrzewnej w przebiegu chorób zakaźnych sklasyfikowanych gdzie indziej

Zespół Fitz-Hugh-Curtisa (łac. perihepatitis) – ograniczone zapalenie otrzewnej wywołane przez gonokoki, obecnie jednak wiadomo, że może do niego dochodzić także w przypadku innych chorób przenoszonych drogą płciową, a zwłaszcza w przypadku zakażeń chlamydiowych, które wydają się być nawet częściej przyczyna zespołu niż dwoinki rzeżączki. Stwierdza się go w 1–10% stanów zapalnych narządów miednicy mniejszej (PID, pelvic inflammatory disease).

Do zakażeń dochodzi z dróg rodnych poprzez jamę macicy i następnie jajowody do miednicy małej, skąd choroba ulega rozprzestrzenieniu na otrzewną.

Objawy i przebieg

Choroba dotyczy najczęściej młodych kobiet i w swoim przebiegu jest podobna do zapalenia pęcherzyka żółciowego przebiegającego z objawami otrzewnowymi zlokalizowanymi w prawym górnym kwadrancie brzucha. Typowo występują ostre i silne bóle w prawym podżebrzu i tkliwość wątroby, podwyższoną temperaturą, nudnościami i wymiotami. Osłuchowo można stwierdzić szmer tarcia w okolicy wątroby (ang. friction rub).

Klasyfikacja ICD10

kod ICD10nazwa choroby
ICD-10: K67Zaburzenia otrzewnej w przebiegu chorób zakaźnych sklasyfikowanych gdzie indziej
ICD-10: K67.0Zapalenie otrzewnej wywołane przez Chlamydia
ICD-10: K67.1Rzeżączkowe zapalenie otrzewnej
ICD-10: K67.9Inne zaburzenia otrzewnej w przebiegu chorób zakaźnych sklasyfikowanych gdzie indziej

Bibliografia

  • Tomasz F. Mroczkowski (red.) Choroby przenoszone drogą płciową. PZWL 1998, ISBN 83-200-2152-9.

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.