Zdzisław Papierkowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 marca 1903
Schodnica

Data i miejsce śmierci

18 listopada 1980
Lublin

profesor nauk prawnych
Alma Mater

Uniwersytet Lwowski

Doktorat

22 grudnia 1927

Habilitacja

1933

Profesura

19 sierpnia 1937

Uczelnia

Uniwersytet Lwowski
Katolicki Uniwersytet Lubelski

Prorektor KUL
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Zdzisław Jan Papierkowski (ur. 29 marca 1903 w Schodnicy, zm. 18 listopada 1980 w Lublinie) – polski profesor prawa, specjalista z zakresu prawa karnego.

Życiorys

Był synem Jana Papierkowskiego i Sabiny z domu Czołońskich. W latach 1913-1918 uczył się w gimnazjum w Jaśle, a w latach 1918-1921 w Samborze, po czym odbywał studia prawnicze we Lwowie. Studiował jednocześnie na Uniwersytecie Lwowskim oraz na tamtejszej Wyższej Szkole Handlu Zagranicznego. W 1924 roku, tj. na ostatnim roku swych studiów przejął obowiązki asystenta na wydziale prawa, którą to funkcję pełnił do października 1933 roku. Dnia 2 lipca 1925 roku otrzymał tytuł magistra prawa Uniwersytetu im. Jana Kazimierza. Po ukończeniu studiów prawniczych uczęszczał jeszcze przez 4 lata na wykłady z historii na Wydziale Humanistycznym UJK. Dnia 22 grudnia 1927 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych. W latach 1930-1931 przebywał za granicą doskonaląc wiedzę z zakresu prawa karnego na uniwersytetach w Wiedniu, Innsbrucku, Berlinie, Münster oraz w Bibliotece Narodowej w Paryżu. W 1933 roku został docentem, początkowo ze specjalnością z zakresu postępowania karnego później zaś także z zakresu prawa karnego materialnego.

Podczas pobytu we Lwowie, prof. Papierkowski zdobył aplikację sędziowską i pełnił funkcję sędziego grodzkiego a później sędziego okręgowego-śledczego, a także prowadził wykłady na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Od 1931 roku przebywał w Lublinie, pracując tam do 1939 roku m.in. jako sędzia okręgowo-śledczy. Podczas pobytu w Lublinie prof. Papierkowski wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dnia 19 sierpnia 1937 roku, uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego KUL z zakresu prawa karnego materialnego i postępowania karnego.

Podczas II wojny światowej prof. Papierkowski pracował w tartaku, trudnił się drobnym handlem i zbieraniem ziół, przebywając w Dęblinie, Rudzie Różanieckiej oraz Iwoniczu-Zdroju.

Po zakończeniu wojny, dnia 5 stycznia 1946 roku, został profesorem zwyczajnym z zakresu prawa karnego materialnego i postępowania karnego. Podczas pracy na KUL, kierował Katedrą i Zakładem Prawa Karnego Materialnego i Procesowego na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych. Przez dwa lata pełnił też obowiązki dziekana tego wydziału. Po jego likwidacji, wykładał współczesne prawo polskie na Wydziale Prawa Kanonicznego, psychologię kryminalną na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej oraz historię państwa i prawa w nowożytnych państwach słowiańskich na Wydziale Nauk Humanistycznych. Pełnił funkcję prorektora KUL, a w ostatnich 2 latach przed przejściem na emeryturę, był również prodziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego. Był członkiem Towarzystwa Naukowego KUL działającym w jego zarządzie.

Jego dorobek naukowy obejmuje 218 drukowanych pozycji, w tym: książki, monografie, skrypty, artykuły, recenzje i glosy, z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego.

Za swą działalność, odznaczony został Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem za zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Bibliografia

  • Gazeta Prawnicza 1981 r. nr 1; Księga jubileuszowa 50-lecia KUL
  • A. Dębiński, W. Staszewski, M. Wójcik Dziekani Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL Wyd. KUL 2008 r.
  • A. Dębiński, W. Staszewski, M. Wójcik Profesorowie Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Wyd, KUL 2008 r.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.