Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS)[1] – fundusz utworzony przez pracodawcę do finansowania określonych świadczeń socjalnych.

Do jego utworzenia zobowiązane są jednostki budżetowe, samorządowe organy budżetowe oraz pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników (według stanu na dzień 1 stycznia danego roku w przeliczeniu na pełne etaty), lub zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników, o ile z wnioskiem o utworzenie funduszu wystąpi zakładowa organizacja związkowa[2].

Przepisy regulujące fundusz znajdują się w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych[1].

Przeznaczenie środków

Do skorzystania ze środków zebranych w ramach funduszu upoważnieni są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści (byli pracownicy) i ich rodziny oraz inne osoby wskazane przez pracodawcę w regulaminie funduszu[3].

Środki zgromadzone przez ZFŚS służą finansowaniu ściśle określonych rodzajów działalności socjalnej. Są to:

  • wypoczynek, na przykład dofinansowanie urlopu,
  • działalność kulturalno-oświatowa,
  • działalność sportowo-rekreacyjna,
  • opieka nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach i w innej formie,
  • pomoc materialno-rzeczowa lub finansowa, na przykład zakup paczek świątecznych dla dzieci, zapomoga z powodu zdarzeń losowych,
  • zwrotna lub bezzwrotna pomoc na cele mieszkaniowe, na przykład pożyczka mieszkaniowa, pożyczka remontowa.

Finansowanie ZFŚS

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.

Wysokość odpisu podstawowego na jednego zatrudnionego wynosi 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego (przy czym drugie półrocze bierze się pod uwagę, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu jest wyższe w stosunku do pierwszego półrocza).

Wyjątki dotyczące wysokości odpisu podstawowego zawierają[4]:

  • pracowników młodocianych – wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika wynosi w pierwszym roku nauki 5%, w drugim 6%, a w trzecim 7% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej,
  • pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze – wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej,
  • pracowników, w stosunku do których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności – wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika może być zwiększona o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.

Przedsiębiorcy mogą dodatkowo zwiększać środki funduszu z zysku netto do podziału, a spółdzielnie – z nadwyżki bilansowej[5].

Fundusz zasila się również środkami pochodzącymi z[6]:

  • wpływów z opłat pobieranych od osób i jednostek organizacyjnych – korzystających z działalności socjalnej,
  • darowizn oraz zapisów osób fizycznych i prawnych,
  • odsetek od środków funduszu,
  • wpływów z oprocentowania pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe,
  • wierzytelności likwidowanych zakładowych funduszy socjalnego i mieszkaniowego,
  • przychodów z tytułu sprzedaży, dzierżawy i likwidacji środków trwałych służących działalności socjalnej, w części nieprzeznaczonej na utrzymanie lub odtworzenie zakładowych obiektów socjalnych,
  • przychodów z tytułu sprzedaży i likwidacji zakładowych domów i lokali mieszkalnych w części nieprzeznaczonej na utrzymanie pozostałych zakładowych zasobów mieszkaniowych.

Funkcjonowanie ZFŚS

Zakładowym funduszem świadczeń socjalnych administruje pracodawca, a środki funduszu niewykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny. Pracodawca jest zobowiązany do przekazania wszystkich środków pochodzących z odpisów i zwiększeń na konto ZFŚS w terminie do 30 września danego roku. Do 31 maja konieczne jest przekazanie co najmniej 75% wszystkich odpisów na ten cel.

Rezygnacja z tworzenia ZFŚS nie oznacza natychmiastowej jego likwidacji, gdyż wszystkie niewykorzystane środku funduszu powinny być nadal wykorzystywane na prowadzenie działalności socjalnej, aż do ich pełnego wyczerpania.

Przypisy

  1. 1 2 Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 lutego 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 288)
  2. Kto musi tworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych biznes.gov.pl [dostęp: 29-11-2021]
  3. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – cel, źródła i zasady systim.pl [dostęp: 01-12-2021]
  4. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych pip.gov.pl [dostęp: 29-11-2021]
  5. Dowolność ustalania wysokości odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zfss.pl [dostęp: 29-11-2021]
  6. Tworzenie i administrowanie środkami ZFŚS - różne aspekty zfss.pl [dostęp: 29-11-2021]
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.