Wij
Вий
Gatunek

horror

Rok produkcji

1916

Data premiery

1916

Kraj produkcji

Imperium Rosyjskie

Reżyseria

Władysław Starewicz

Scenariusz

Władysław Starewicz

Zdjęcia

Władysław Starewicz

Scenografia

Władysław Starewicz

Wytwórnia

Handlowy Dom
„A. Chanżonkow i К°”

Wij (ros. Вий) – niemy film rosyjski w reżyserii Władysława Starewicza z 1916 roku na podstawie opowiadania Nikołaja Gogola o tej samej nazwie. Był drugą rosyjską ekranizacją dzieła Gogola. Reżyserem pierwszej – z 1909 roku – był Wasilij Gonczarow. Żaden z filmów nie zachował się.

Historia filmu

Film Wij, wyreżyserowany przez Władysława Starewicza, został zrealizowany w moskiewskiej wytwórni Handlowy Dom „A. Chanżonkow i К°” (АО „А. Ханжонков и К”). Reżyser był również twórcą scenariusza, scenografii, a zarazem autorem zdjęć.

Premiera odbyła się w 1919 roku. Film zaginął, nieznana jest jego długość.

Fabuła

Podstawą do nakręcenia filmu było dzieło Nikołaja Gogola Wij. Choma Brut, student teologii, przyczynia się do śmierci panienki. Przed śmiercią dziewczyna nakazuje, aby sprawca przez trzy noce odprawiał w cerkwi nabożeństwo pogrzebowe przy trumnie. Okazuje się, że zmarła dziewczyna jest czarownicą. W nocy powstaje z martwych i nasyła na studenta nieczystą siłę. Ma zamiar zgubić "mordercę". Choma odprawia należne w tych okolicznościach modlitwy. Wzmacnia ich siłę poświęconymi przedmiotami, związanymi z kultem religijnym (krzyż, kreda, świece, modlitewnik). Udaje mu się przeżyć dwie noce. Trzeciej nocy wiedźma wzywa demona – Wija, który ma moc "zobaczenia" ukrywającego się za nakreślonym kredą kręgiem studenta. Choma Brut umiera.

Obsada

  • Marija Bołdyriowa (Мария Болдырёва) – wiedźma
  • F. Kusiewicki (Ф. Кусевицкий) – Choma Brut

Twórcy filmu

Film został w całości zrealizowany przez Władysława Starewicza, który był jednocześnie reżyserem, scenarzystą, scenografem i operatorem kamery. Producentem filmu był Aleksandr Chanżonkow (Александр Ханжонков).

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.