Zuzanna Toeplitz, dyrektor Festiwalu Nauki w Warszawie

Festiwal Nauki w Warszawie – coroczna impreza odbywająca się w przedostatnim tygodniu września w Warszawie, mająca za cel popularyzację nauki.

Historia Festiwalu

Na pierwszym planie rzędy pulpitów, przy których siedzą ludzie. Nieco dalej starszy mężczyzna w ciemnej marynarce wskazuje ręką i spogląda na ekran, na którym wyświetlana jest jego prezentacja.
Wykład profesora W.W. Grabowskiego w ramach Festiwalu Nauki w Warszawie.

Inicjatywa organizacji Festiwali Nauki w Warszawie powstała we wrześniu 1996 roku w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) UW. Zapoczątkował ją prof. David Shugar. Dokumentem formalnie powołującym Festiwal było Porozumienie podpisane w grudniu tegoż roku przez Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Od początku animatorami Festiwalu są Wydział Fizyki UW i Instytut Biochemii i Biofizyki PAN a od 2006 także Wydział Fizyki PW. Oficjalnym reprezentantem, pozostaje Uniwersytet Warszawski.

Na Festiwal składa się ponad pięćset różnorakich imprez (wykłady, pokazy, filmy, wystawy, wycieczki), organizowanych przez liczne placówki naukowe z całej stolicy. Od kilku lat część Festiwalu organizowana jest również w pobliskiej Jabłonnie.

Festiwal Nauki jest współzałożycielem i członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Spotkań z Nauką EUSCEA.

Dyrektorzy

Inicjatywy około festiwalowe

Poza Festiwalem Nauki pod patronatem Festiwalu organizowane są[2]:

  • Kawiarnia Naukowa
  • Nagroda Literacka "Złota Róża"

Zobacz też

Przypisy

  1. 1 2 20 lat Festiwalu Nauki. festiwalnauki.edu.pl. [dostęp 2018-12-09].
  2. A. W.. Festiwal kompetencji. „Świat Nauki”. nr. 8 (240), s. 79, sierpień 2011. Prószyński Media. ISSN 0867-6380.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.