Waremme
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Belgia

Region

 Walonia

Prowincja

Liège

Zarządzający

Jacques Chabot

Populacja
 liczba ludności


15 168
(1 stycznia 2018)

Nr kierunkowy

019

Kod pocztowy

4300

Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Waremme”
50°42′N 5°15′E/50,700000 5,250000
Strona internetowa

Waremme – gmina o statusie miasta (stad) w prowincji Liège, w Walonii, w Belgii. Miasto położone jest nad rzeką Geer. Gospodarka opiera się na uprawie zbóż i buraków cukrowych, oraz na przemyśle spożywczym. Gmina Waremme obejmuje następujące miejscowości: Bettencourt, Bleret, Bovenistier, Grand-Ache, Lantermange i Oleye.

Historia

Kilka znalezisk odkrytych w pobliżu Waremme zawiera pozostałości z czasów neolitycznych i epoki brązu. W pobliżu znajdowały się kurhany i rzymskie wille

Średniowieczna wioska Waremme została wymieniona po raz pierwszy w 965 r. W dniu 5 lutego 1078 Waremme zostało przekazane księstwu-biskupstwu Liège wraz z zamkiem, pięcioma młynami i sześcioma tawernami.

Przed 1215, wieś urosła do wielkości miasta. Jej położenie w pobliżu granicy księstwa Brabancji doprowadziło do kilku najazdów ze strony księstwa, spowodowałoło to co najmniej kilkukrotne spalenie i odbudowę wioski. W XIV wieku zbudowano rynek i szpital. Waremme powoli zaczęło stawać się ważnym ośrodkiem regionalnym.

Podczas podboju księstwa-biskupstwa Liège przez Karola Śmiałego miasto zostało spalone po raz kolejny. W XVI wieku miasto stało się jednym z 21 głównych miast księstwa-biskupstwa Liège. W 1748 roku kwartał miasta został spalony przez pożar, tym razem przypadkowo. W 1792 roku francuskie wojska rewolucyjne weszły do miasta i zamknęły klasztory. Trzy lata później księstwo-biskupstwo Liège rozpadło się, a miasto stało się francuskie.

I wojna światowa nie przyniosła żadnych zniszczeń lecz II wojna światowa była o wiele gorsza. Połowa miasta została zniszczona przez naloty bombowe kilka dni przed dniem wyzwolenia.

Miasta partnerskie

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.