ulica Dąbska
Płaszczyzna
Ilustracja
ulica Dąbska
Państwo

 Polska

Miejscowość

Koło

Długość

1100 m

Przebieg
Rondo Henryka Sienkiewicza
al. Jana Pawła II
ul. Sienkiewicza
ul. Zapolskiej
dojazd do MZUK
ul. Skłodowskiej-Curie
ul. Cegielniana
światła ul. Rawity-Witanowskiego 92
Położenie na mapie Koła
Mapa konturowa Koła, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „ulica Dąbska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica Dąbska”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „ulica Dąbska”
Położenie na mapie powiatu kolskiego
Mapa konturowa powiatu kolskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Dąbska”
Ziemia52°11′55,3″N 18°39′12,7″E/52,198700 18,653530

Ulica Dąbska w Kole – jedna z głównych tras wylotowych z miasta, będąca jednocześnie fragmentem drogi wojewódzkiej nr 473 łączącej Koło z Dąbiem i Łaskiem. W całości położona jest na terenie osiedla Płaszczyzna.

Rys historyczny

Już w dawnych czasach istniał trakt łączący Koło z Ziemią Łęczycką. Mógł on mieć podobny przebieg do dzisiejszej ulicy Dąbskiej. W późniejszych latach miasto miało już połączenie z Łodzią. Na początku XX wieku powstała droga przebiegająca przez Koło, Dąbie, Uniejów, Szadek do Łasku, a dalej w kierunku Częstochowy.

Od dwudziestolecia międzywojennego wzdłuż ulicy, do Dąbia, przebiegała linia kolejki wąskotorowej z Sompolna. W latach 1941-1943 była wykorzystywana jako transport więźniów – głównie Żydów – do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Tory został rozebrane w latach 60. XX wieku.

Na przełomie wieków, na skrzyżowaniu ulicy Dąbskiej i ul. Sienkiewicza zostało wybudowane pierwsze w Kole skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

Ulica dziś

Ulica Dąbska w granicach administracyjnych miasta Koła ma długość ponad 1 km i jest częścią drogi wojewódzkiej nr 473.

Rozpoczyna się od skrzyżowania z ruchem okrężnym – Rondo Henryka Sienkiewicza – z ul. Sienkiewicza i al. Jana Pawła II. Na 300. metrze krzyżuje się z ul. Zapolskiej. Dalej ulica Dąbska krzyżuje się jeszcze z ul. Skłodowskiej-Curie oraz ul. Cegielnianą i dobiega do obwodnicy miasta – ul. Rawity-Witanowskiego, będącej fragmentem drogi krajowej nr 92. Dalej przez miejscowość Powiercie-Kolonia prowadzi do Dąbia, Uniejowa i Łasku.

Przy ulicy Dąbskiej mieści się obecnie jeden z gmachów Urzędu Miejskiego oraz siedziba Straży Miejskiej i Miejski Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Rodzinie.

Administracyjnie mieszkańcy ulicy Dąbskiej przynależą do rzymskokatolickiej parafii Świętego Bogumiła, a mieszkający po wschodniej stronie obwodnicy miasta - do parafii Błogosławionych 108 Męczenników w Powierciu.

Bibliografia

  • Józef Burszta, 600 lat miasta Koła, Poznań 1963
  • Józef Stanisław Mujta: 635 lat miasta Koła. Koło: Muzeum Technik Ceramicznych : Kolskie Towarzystwo Kulturalne, 1997. ISBN 83-86139-34-X.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.