Tyniecki cmentarz parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków-Tyniec

Adres

ul. Benedyktyńska

Typ cmentarza

parafialny

Wyznanie

rzymskokatolicki

Stan cmentarza

czynny

Powierzchnia cmentarza

ok. 0,7 ha

Zarządca

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Tyniecki cmentarz parafialny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Tyniecki cmentarz parafialny”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Tyniecki cmentarz parafialny”
Ziemia50°01′08″N 19°48′18″E/50,018889 19,805000
Strona internetowa

Tyniecki cmentarz parafialny – znajduje się przy ul. Benedyktyńskiej, w zachodniej, prawobrzeżnej części Krakowa, w dawnej wsi Tyniec, która jest obecnie osiedlem Dzielnicy VIII Dębniki.

Tyniecki parafialny kościół św. Andrzeja otaczał cmentarz. Świątynia została zniszczona w czasach konfederacji barskiej, następnie odbudowana i ponownie zniszczona w 1831, tym razem przez pożar. Ruiny rozebrano. Pozostała nekropolia, która służy mieszkańcom Tyńca do dzisiaj. Ma powierzchnię ok. 1 ha. Podzielona jest na część starą i nową, poświęconą w 2017. Otoczona jest murem z wapiennych ciosów. Zachowały się dwie bramy. Czynna jest jedna z zachowaną inskrypcją 1816. Najstarsze zachowane nagrobki: Jakuba Sośnickiego z 1891 i Mateusza Mamota z 1887.

Na cmentarzu obok kilku pokoleń mieszkańców Tyńca chowani są od 1939 tynieccy benedyktyni, złożono tutaj prochy zakonników zmarłych od XI wieku, a pochowanych poprzednio w podziemiach kościoła. Miejsce pochówku mają tutaj siostry oblatki oraz pisarze i intelektualiści skupieni wokół Tygodnika Powszechnego i Znaku.

Znane osoby pochowane na cmentarzu: Jerzy Kołątaj – sekretarz redakcji „Tygodnika Powszechnego”, Henryk Krzeczkowski – publicysta „Tygodnika Powszechnego”, Hanna Malewska – pisarka, Janina Natusiewicz-Mirer, Mieczysław Pszon, Jan Józef Szczepański, Jerzy Turowicz – współtwórca i redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, Tadeusz Żychiewicz – pisarz i publicysta, Marek Skwarnicki.

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.