Sumba
Ilustracja
Państwo

 Dania

Terytorium zależne

 Wyspy Owcze

Region

Suðuroy

Gmina

Sumbiar kommuna

Populacja (I 2015)
 liczba ludności


248[1]

Kod pocztowy

FO-970

Położenie na mapie Wysp Owczych
Mapa konturowa Wysp Owczych, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Sumba”
Ziemia61°24′52″N 6°42′14″W/61,414444 -6,703889

Sumbamiasto na Wyspach Owczych, w gminie Sumbar, na wyspie Suðuroy. Osada zlokalizowana jest na wąskiej półce między górami a morzem i liczy obecnie 248 mieszkańców (I 2015 r.)[1].

Ogólne informacje

Sumba jest typową osadą farerską, której mieszkańcy trudnią się przede wszystkim rybołówstwem i hodowlą owiec, choć w wielu przypadkach zajęcia te uzupełniają pracę etatową w tej lub innych miejscowościach wyspy. Brak w osadzie bazy turystycznej z prawdziwego zdarzenia. Funkcjonuje natomiast poczta.

Historia

Pierwsze ślady osadnictwa sięgają w Sumbie VII wieku n.e., co czyni ją jedną z najstarszych miejscowości Wysp Owczych. Prawdopodobnie pierwszymi osadnikami byli tutaj irlandzcy mnisi. Pierwotna nazwa (Sunnbøur) ma celtycki rodowód i oznacza południową zatokę. Przez wieki była to najbardziej izolowana osada Wysp, przez co mieszkańcy (nazywani Sumbingar) zachowali wiele starych zwyczajów, a miejscowość uważana jest za bastion kultury farerskiej – np. najlepiej wykonuje się tu tradycyjny farerski taniec slað ring. W roku 1977 miejscowy zespół otrzymał nawet nagrodę europejską w dziedzinie kultury ludowej.

Współczesność

Brak w osadzie typowych atrakcji turystycznych (nie licząc dzikiej przyrody). Przystań rybacka, z uwagi na trudne warunki atmosferyczne (często wzburzone morze) funkcjonuje w sposób nietypowy – łodzie są wciągane za pomocą specjalnych urządzeń kilkanaście metrów nad brzeg. Oprócz falochronu osłonę przystani stanowi skalista i bezludna wyspa Sumbiarhólmur. Kościół pochodzi z roku 1887. Domy budowane są głównie z betonu i okładane drewnianą elewacją – jest to typowa technologia na całych Wyspach Owczych – zapewniająca wytrzymałość w trudnych warunkach atmosferycznych.

Okolice

W odległości 2 km od Sumby leży skalisty cypel Akraberg. Znajdująca się na nim latarnia morska wyznacza południowy kraniec Wysp Owczych (około 400 km na południe znajdują się wybrzeża Szkocji). Cypel jest też wspaniałym punktem widokowym.

Sport

W Sumbie funkcjonował klub piłkarski SÍ Sumba, uczestniczący w rozgrywkach farerskiej ligi narodowej, w 2005 połączony z sąsiednim VB Vagur w FC Suðuroy.

Demografia

Według danych Urzędu Statystycznego (I 2015 r.) jest 37. co do wielkości miejscowością Wysp Owczych.

Ludność Sumba w latach 1985-2015
Źródło: [1]

Bibliografia

  • Marcin Jakubowski, Sumba, w: Bałtyckie Podróże, nr 16 – zima 2007/2008, Wydawnictwo Tramp, Szczecin, ISSN 1734-0055

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.