Sopot Film Festival
Ilustracja
Dworek Sierakowskich
biuro festiwalowe w Sopocie
Państwo

 Polska

Pierwsze rozdanie

2001
(nagrody przyznano za rok 2000)

Strona internetowa

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sopocie – powszechnie znany jako Sopot Film Festival – dorocznie przyznający nagrody w postaci statuetki "Parasolnika" w dziedzinie filmu. Odbywa się w Sopocie od 2001 roku.

W ostatnich latach, na festiwal zaczęły trafiać filmy obecne na najważniejszych festiwalach filmów krótkometrażowych w Europie, które swoje polskie premiery miały właśnie w Sopocie. Filmy z festiwali od Cannes, Berlinale, Locarno i Annecy.

Historia

Do 2008 roku celem festiwalu było zaprezentowanie produkcji, które powstają m.in. pod wpływem zdobyczy cyfrowego świata XXI wieku - internetowej cyberprzestrzeni, nowych trendów w designie, modzie, przestrzeni użytkowej, globalnej telewizji i innych wynalazków naszego wieku. Świeże kino artystyczne, eksperymentalne i studenckie od Singapuru, Japonii i Indii, poprzez Polskę i Europę aż po Stany Zjednoczone, Meksyk i Amerykę Południową.

Chcemy również dać możliwość polskim twórcom (zarówno studentom, profesjonalistom i niezależnym) skonfrontowania swojej twórczości z produkcjami zagranicznymi, prezentując w większości po raz pierwszy w Polsce filmy krótkometrażowe, obecne na największych europejskich festiwalach filmowych (i nie tylko). Produkcje zgłaszane i wyświetlane na Sopot Film Festival, obecne są bowiem m.in. na berlińskim Festiwalu Filmowym, brytyjskim OneDotZero, hiszpańskim Sitges, niemieckim Oberhausen, Sundance Film Festival, nagradzane nagrodami BAFTA i nominowane do Oscara - pisali organizatorzy.


Od 2009 r. Nowa formuła

W 2009 r. Sopot Film Festival zmienia swoją formułę. Po 8 edycjach międzynarodowego konkursu filmów krótko i średnio metrażowych organizatorzy poszerzają konkurs o filmy pełnometrażowe. W tym roku odbędzie się międzynarodowy konkurs filmów fantastycznych, w których znajdą się zarówno fabuły jak i animacje. Jest to pierwszy i jedyny w Polsce konkurs pełnometrażowych filmów fantastycznych. Niemniej w naszym rozumieniu kino fantastyczne to nie tylko sci-fi, horror czy fantasy, lecz szerokie spektrum produkcji od filmu noir po groteskę i surrealizm.


Sekcje konkursowe

Konkurs kina fantastycznego Jest to konkurs przeznaczony dla pełnometrażowych fabuł i animacji utrzymanych w konwencji kina fantastycznego. Kino fantastyczne rozumiane niekonwencjonalnie i wbrew zawężającym pojęcie stereotypom. W konkursie zaprezentowane zostaną filmy, od absurdu i groteski, poprzez kino akcji i przygody, aż po thriller, horror, fantasy i sci-fi. Od japońskich mistrzów Anime, poprzez francuskie adaptacje komiksów, aż po amerykańskie i kanadyjskie produkcje powstające nie tylko w studiach Hollywood. Jako pierwszy i jedyny festiwal w Polsce tworzymy pełnometrażowy konkurs kina fantastycznego, stawiając nie tylko na fabuły, ale też pełnometrażowe animacje.


Chodzi o kino fantastyczne w szerokim tego pojęcia znaczeniu. Rozumiane jako przerysowane, groteskowe i surrealistyczne komedie Emira Kusturicy, Charliego Kauffmana, Michela Gondriego czy Spike Jonza oraz kino akcji Guya Ritchie i Quentina Tarantino. Thriller i sensacja w konwencji Seven oraz kino przygody na miarę Indiana Jonesa czy Podróży do wnętrza Ziemi. Jest tu też miejsce na sci-fi w czystej postaci, koreańskie i japońskie horrory, melancholijne i filozoficzne opowieści i wizje niedalekiej przyszłości. Odważne filmy w klimacie Kota Fritza czy też mroczne thrillery na miarę Sin City.


Konkurs krótkometrażowy / World shorts & Short anima Te sekcje przeznaczone są dla krótkometrażowych fabuł i animacji z całego świata. Zaprezentowane zostaną produkcje komercyjne, artystyczne, studenckie itp. Hasłem przewodnim konkursu, podobnie jak w latach ubiegłych, są Nowe Formy i Zjawiska.

Szukamy produkcji, które powstają m.in. pod wpływem zdobyczy cyfrowego świata XXI wieku - internetowej cyberprzestrzeni, nowych trendów w designie, modzie, przestrzeni użytkowej, globalnej telewizji i innych wynalazków naszego wieku. Od klasycznej fabuły, poprzez eksperymentalne impresje, po animowane teledyski oraz animację komputerową. A także animowane i fabularne produkcje w konwencji kina fantastycznego, korespondującego z konkursem głównym filmów pełnometrażowych.


Sekcje pozakonkursowe

World Focus Word Focus to sekcja najnowszych pełnometrażowych produkcji światowego formatu, a także filmy, których nie można było dotąd obejrzeć w polskich kinach. Od nowości po nieznane filmy znanych reżyserów. Od debiutów znanych twórców po ich najnowsze premiery. Przybliżymy twórczość reżyserów z amerykańskiego nurtu independent cinema, kino europejskie oraz kino azjatyckie.

Fantastyczne Premiery Pełnometrażowe fabuły i animacje z nurtu szeroko pojętego kina fantastycznego. Sekcja przeznaczona także dla produkcji, które z różnych przyczyn nie mogą zostać zgłoszone do konkursu, a wpisują się w ideę festiwalu.

Animation Focus / Międzynarodowe Panoramy / Tribute to… Dodatkowo pokażemy dużo ciekawych filmów w sekcjach pozakonkursowych ułożonych w różne panoramy, zbliżenia na twórczość wybranych reżyserów oraz trendów i kierunków znamiennych dla światowej kinematografii.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Sopot Film Festival 2009

Sopot Film Festival 2008

Sopot Film Centre

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.