Slanický ostrov
Ilustracja
Kościół na wyspie
Państwo

 Słowacja

Kraj

 żyliński

Akwen

Jezioro Orawskie

Położenie na mapie kraju żylińskiego
Mapa konturowa kraju żylińskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Slanický ostrov”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, u góry znajduje się punkt z opisem „Slanický ostrov”
Ziemia49°24′25″N 19°31′04″E/49,406944 19,517778

Slanický ostrov – niewielka wyspa na Jeziorze Orawskim na Słowacji.

Wyspa powstała w 1954 r. po zalaniu wodą zbiornika zaporowego na Orawie. Stanowi ona szczyt wzniesienia, należącego wcześniej do wsi Słanica (słow. Slanica), zalanej wodami jeziora. Porośnięta jest drzewami i krzewami, nadającymi terenowi charakter parku. Wznosi się na niej kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, zbudowany w latach 1766–1769, pierwotnie jako niewielka, barokowa kaplica. W 1843 r. kaplica została rozbudowana na klasycystyczny kościół z dwiema wieżami od frontu i dobudowaną kaplicą. Barokowe wyposażenie kościoła pozostaje w depozycie Galerii Orawskiej, która urządziła w kościele stałą ekspozycję orawskiej sztuki ludowej (rzeźba i malarstwo) – stąd stosowana czasami nazwa Ostrov umenia (pol. Wyspa Sztuki). W kolekcji znajdują się dzieła pochodzące ze zbiorów malarki Matildy Čechovej i Galerii Orawskiej. W sezonie letnim w kościele odbywają się koncerty w ramach „Orawskiego Lata Muzycznego”.

Na zewnątrz kościoła znajduje się ekspozycja ludowego kamieniarstwa orawskiego. W niedalekiej kaplicy grobowej rodziny Klinovskich można obejrzeć niewielką wystawę przypominająca dzieje wsi zatopionych wodami jeziora.

Obok kościoła pomnik z brązową rzeźbą przedstawiającą Antona Bernolákajęzykoznawcę, pierwszego kodyfikatora języka słowackiego, pochodzącego ze Słanicy.

Od 1973 r. cała wyspa wraz ze wszystkimi istniejącymi na niej obiektami posiada status pomnika przyrody.

Na wyspę można się dostać statkiem, pływającym w sezonie letnim z przystani Slanická Osada na południowo-zachodnim brzegu jeziora.

Bibliografia

  • Kollár Daniel: Biela Orava - príroda, w: "Krásy Slovenska" R. LXXXVII, nr 1-2/2010, s. 13;
  • Medzihradský Vlado: Orava. Turistický sprievodca, wyd. Šport, Slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1982;
  • Orava, Beskid Żywiecki, turistická mapa 1 : 50 000, 3. wyd., VKÚ Harmanec, 2001, ISBN 80-8042-246-X;


Panorama wyspy
Panorama wyspy
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.