Równanie Lapunowa – w teorii sterowania to jedno z następujących równań:
- dyskretne równanie Lapunowa:
- gdzie jest macierzą hermitowską, a jest transpozycją sprzężoną macierzy
- dyskretne równanie Lapunowa w postaci:
Równania Lapunowa występują w wielu zagadnieniach teorii sterowania takich jak analiza stabilności Lapunowa i sterowanie optymalne (zob. algebraiczne równanie Riccatiego).
Zastosowanie do stabilności
W poniższych twierdzeniach i oraz są symetryczne. Notacja oznacza, że macierz jest macierzą dodatnio określoną.
Twierdzenie dla przypadku czasu ciągłego
Jeśli istnieje i spełniająca wówczas układ liniowy jest globalnie asymptotycznie stabilny. Funkcja kwadratowa jest funkcją Lapunowa, która może być użyta do weryfikacji stabilności.
Twierdzenie dla przypadku czasu dyskretnego
Jeśli istnieje i spełniająca wówczas układ liniowy jest globalnie asymptotycznie stabilny. Podobnie jak w twierdzeniu powyżej jest funkcją Lapunowa.
Aspekty obliczeniowe rozwiązań
Korzystając z uzupełnienia Schura, dyskretne równanie Lapunowa można zapisać w postaci:
lub równoważnie:
Przy rozwiązywaniu równań Lapunowa można posłużyć się dostępnym specjalistycznym oprogramowaniem. W przypadku dyskretnym często stosuje się metodę Schura podaną przez Kitagawa (1977). W przypadku ciągłym można posłużyć się metodą Bartelsa i Stewarta (1972).
Rozwiązanie analityczne
Dla równań dyskretnych czasu dyskretnego istnieje rozwiązanie analityczne. Definiuje się operator jako złożenie kolumn macierzy (zob. wektoryzacja). Ponadto definiuje się jako iloczyn Kroneckera macierzy i Korzystając z następującego wyniku:
otrzymuje się:
gdzie jest zgodną macierzą jednostkową.
Można wówczas znaleźć rozwiązanie przez odwrócenie lub przez rozwiązanie równań liniowych. Aby uzyskać wystarczy odpowiednio przekształcić