Pont Saint-Michel
{{{alt zdjęcia}}}
Most Saint Michel widziany z Petit Pont
Państwo

 Francja

Miejscowość

Paryż

Podstawowe dane
Przeszkoda

Sekwana

Data budowy

1857

Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pont Saint-Michel”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Pont Saint-Michel”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Pont Saint-Michel”
48,85417°N 2,34472°E/48,854167 2,344722

Pont Saint-Michel (Św. Michała) – most łączący lewy brzeg Sekwany z Île de la Cité z 1857.

Historia

Pierwszy most na tym miejscu został wybudowany w 1378 roku z polecenia paryskiego parlamentu, ze składek mieszczan i przy pomocy finansowej króla. Patronem mostu został św. Michał z racji bliskości kaplicy pod jego wezwaniem (dziś wchodzi ona w skład kompleksu Pałacu Sprawiedliwości). Początkowo paryżanie określali go jednak po prostu jako Pont-Neuf (nie należy mylić z dzisiejszym Pont Neuf). Wkrótce po zakończeniu prac budowlanych na moście swoje domy i stragany zaczęli budować kupcy.

W 1407 roku, w czasie wyjątkowo ostrej zimy, dużych rozmiarów bryła lodu uderzyła w most, powodując uszkodzenie jego konstrukcji i w konsekwencji zawalenie się razem z wybudowanymi na nim gmachami. Most odbudowano z drewna, jednak ten materiał okazał się zbyt nietrwały i już w 1444 roku konieczna była nowa zbiórka pieniędzy na budowę kamiennej przeprawy. Chociaż o wiele solidniejszy, i ten most w czasie wielkiej przebudowy Paryża został rozebrany i w roku 1857 zastąpiony konstrukcją opartą na trzech łukach według projektu de Lagalisserie′a i Vaudrey′ego. Na każdym z nich wyrzeźbiono inicjał Napoleona III.

W 1961 roku w okolicach mostu policja zaatakowała pokojową demonstrację algierską, zabijając kilkadziesiąt osób. Dziś na moście znajduje się tablica upamiętniająca ofiary.

Bibliografia

  • Charles S. Whitney: Bridges of the World: Their Design and Construction. Mineola, New York: Dover Publications, 2003, s. 143–144. ISBN 0-486-42995-4.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.