plac Teodora Axentowicza
Krowodrza
Ilustracja
Widok północnej części placu, wraz ze skwerem im. Więźniów Obozów Zagłady. 2017
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „plac Teodora Axentowicza”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „plac Teodora Axentowicza”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „plac Teodora Axentowicza”
Ziemia50°04′18,3″N 19°55′34,4″E/50,071744 19,926228

Plac Teodora Axentowicza w Krakowie (dawniej Plac Kazimierza Wielkiego) – plac w Krakowie w dzielnicy V. Obecna nazwa, upamiętniająca Teodora Axentowicza obowiązuje od 1952 roku. Odchodzą od niego ulice: Kazimierza Wielkiego, Edmunda Biernackiego, Stanisława Wyspiańskiego, Henryka Sienkiewicza i Łobzowska.

Historia

Plac na terenie włączonej w 1910 r. do Krakowa Nowej Wsi został wytyczony w latach 1910–1914 w ramach zagospodarowania terenów pozostałych po likwidacji bastionu i wału Twierdzy Kraków. Skorygowany w 1926 r. według projektu Zdzisława Mączeńskiego obejmującego m.in. wprowadzenie skweru do wnętrza placu, kompozycyjne podporządkowanie całości widokowi na kościół św. Szczepana w Krakowie, którego fasada zamyka wschodni bok placu. W pierzei południowej występuje zwarta zabudowa złożona z 3 i 4-piętrowych kamienic z lat 1924–1938. Pierzeja północna to cztery wille z początków XX wieku. W jednej z nich znajduje się kaplica I Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Krakowie.

Współczesność

Obecnie otoczony żywopłotem teren zadrzewiony z biegnącą dookoła aleją spacerową i ławkami funkcjonuje jako miejsce wypoczynku.

Zachodnią część placu zajmuje Skwer, nazwany imieniem Więźniów Obozów Zagłady, z odsłoniętym w 2005 r. pomnikiem: Pamięci pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych i obozach zagłady.

Zobacz też

Bibliografia

  • Axentowicza Teodora, plac. W: Encyklopedia Krakowa. Warszawa – Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 35. ISBN 83-01-13325-2.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.