Pierre Restany (ur. 24 czerwca 1930, zm. 29 maja 2003) – francuski krytyk sztuki i filozof. Twórca „Nowego realizmu”.
Życiorys
Restany urodził się w Amélie-les-Bains-Palalda, dzieciństwo spędził w Casablance, Maroko. Po powrocie do Francji w roku 1949 uczęszczał do Liceum im. Henryka IV, później studiował na uniwersytetach we Francji, Włoszech i Irlandii. Od pierwszego spotkania w 1955 roku z Yves Klein, utrzymywał z nim bardzo bliską znajomość.
Nouveau Realisme - Nowy Realizm
W roku 1960 Pierre Restany wraz z Yves Klein'em, podczas wspólnej wystawy w galerii Aplllinaire'a w Mediolanie, wprowadził pojęcie Nowego Realizmu. Była to grupa skupiająca francuskich i włoskich artystów, których łączyło „nowe spojrzenie na rzeczywistość”. Nowy realizm był odpowiedzią na amerykański Neo-dadaizm i Pop Art. Artystami „Nowego Realizmu” byli: Martial Raysse, Arman, Yves Klein, François Dufrêne, Raymond Hains, Daniel Spoerri, Jean Tinguely, Jacques Villeglé - później dołączyli César Baldaccini, Mimmo Rotella, Niki de Saint Phalle i Christo. Pierwsza wystawa odbyła się w listopadzie 1960 roku podczas paryskiego festiwalu awangardy.
Od roku 1963 Restany wydawał czasopismo „Domus” na temat sztuki i architektury. Z początkiem lat siedemdziesiątych zainteresował się kierunkiem artystycznym stworzonym przez Freda Foresta „Sociological art collective”. Od roku 1985 wydawał magazyn „D'ARS”. W latach dziewięćdziesiątych aż do swej śmierci żywo interesował się artystami tworzącymi sztukę komputerową, sztukę nowych technologii oraz sztukę cyfrową.
Pierre Restany zmarł w Paryżu w 2003 roku i jest pochowany na cmentarzu Montparnasse.
Bibliografia
- Pierre Restany, Manifeste des Nouveaux Réalistes, Editions Dilecta, Paris, 2007.
- Pierre Restany „Voyages de Ginzburg”, Editions Julien Blaine, Paris, France, 1980
Linki zewnętrzne
- Geneviève Breerette, « Pierre Restany, critique d'art », Le Monde, 30 mai 2003
- Fiche. ladifference.fr. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-11-16)]. sur le site des Éditions La Différence
- New Realism. cnac-gp.fr. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-04)]. esej z Centrum Pompidou