Olimpiada Języka Białoruskiego w Polsce (biał. Алімпіяда па беларускай мове ў Польшчы) – przedmiotowa olimpiada szkolna z zakresu języka białoruskiego, organizowana od roku szkolnego 1994/1995. Organizatorem olimpiady jest Katedra Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Funkcję przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady od początku pełni prof. dr hab. Aleksander Barszczewski.
Uczestnicy oraz laureaci olimpiady są w większości uczniami dwóch szkół z województwa podlaskiego: Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce oraz II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim.
Olimpiada realizowana jest w formie zawodów trójstopniowych:
- eliminacje szkolne – składają się z opracowania pisemnego i odpowiedzi ustnej;
- eliminacje okręgowe – biorą w nich udział zdobywcy co najmniej 70% punktów w eliminacjach szkolnych, składają się z egzaminu pisemnego (polega na napisaniu rozprawki na temat wybrany spośród trzech propozycji obracających się wokół tematu przewodniego danej edycji olimpiady bądź stosunków polsko-białoruskich; uczestnicy muszą zmierzyć się również z tekstem do przetłumaczenia z języka białoruskiego na polski) oraz ustnego (pytania dotyczące historii, języka, kultury białoruskiej oraz polsko-białoruskich związków kulturowych)
- eliminacje centralne – biorą w nich udział zdobywcy co najmniej 80% punktów w eliminacjach okręgowych, jednak nie więcej niż 50 osób; składają się z egzaminu pisemnego i ustnego przed komisją powołaną przez Komitet Główny Olimpiady.
Laureaci i finaliści Olimpiady otrzymują celującą roczną ocenę klasyfikacyjną z języka białoruskiego oraz są zwolnieni z egzaminu maturalnego z języka białoruskiego z maksymalnym wynikiem z poziomu rozszerzonego na świadectwie. Z przywileju tego korzystało w latach 2009–2011 od 25 do 26 osób.