Naseem
Gatunek

dramat

Data premiery

1995

Kraj produkcji

Indie

Język

hindi, urdu

Czas trwania

120 min

Reżyseria

Saeed Akhtar Mirza

Scenariusz

Saeed Akhtar Mirza
Ashok Mishra

Główne role

Kaifi Azmi,
Mayuri Kango,
Kulbhushan Kharbanda,
Kay Kay Menon,
Surekha Sikri

Muzyka

Vanraj Bhatia

Zdjęcia

Virendra Saini

Montaż

Javed Sayyed

Produkcja

NFDC

Nagrody
National Film Award za scenariusz

Naseem, (tzn. poranna bryza) to indyjski dramat społeczny i rodzinny zrealizowany w 1995 roku przez Saeeda Akhtara Mirzę (w oparciu o własny nagrodzony scenariusz). Film, podobnie jak Dharm, Zakhm, Bombaj, Garam Hawa, czy Fiza, podejmuje temat trudnych relacji między hindusami, a muzułmanami. W filmie pokazano to bardzo subtelnie poprzez strach rosnący w życiu zwyczajnej muzułmańskiej rodziny w ostatnich 6 miesiącach przed rozebraniem przez hindusów meczetu Babri w Ayodhya.

W filmie debiutował w roli muzułmańskiego fundamentalisty sławny dziś aktor (także niezależnego kina Indii) Kay Kay Menon. W roli dziadka tytułowej bohaterki, 15 letniej muzułmanki Naseem występuje poeta urdu Kaifi Azmi (ojciec aktorki Shabany Azmi).

Fabuła

Bombaj. Czerwiec 1992. Naseem,15-letnia muzułmanka chodzi do szkoły, przygotowując się do egzaminów. W domu najwięcej uwagi poświęca jej chory dziadek. Leżąc w łóżku snuje on wspomnienia z Agry przed Podziałem Indii, z czasu jej brytyjskiej kolonizacji. Wspominając swą nieżyjącą już żonę i przyjaciół odtwarza przed wnuczką czas harmonii między hindusami a muzułmanami. Tymczasem wokół nich z miesiąca na miesiąc rośnie napięcie. Podburzane przez polityków masy szykują się do policzenia się z muzułmanami. Zbliża się 6 grudnia 1992 - dzień, w którym hindusi gołymi rękoma rozbierają w Ayodhya meczet postawiony na miejscu narodzin Ramy. Rodzina pełna napięcia ogląda w TV relacje z konfliktów religijnych. Naseem szuka pocieszenia w opowieściach dziadka, w jego recytacjach poezji urdu.

Obsada

Nagrody

  • National Film Award za scenariusz

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.