Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu
Mémorial de la Shoah
Ilustracja
Fragment Ściany Nazwisk
Państwo

 Francja

Miejscowość

Paryż

Data założenia

2005

Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu”
Ziemia48°51′17″N 2°21′22″E/48,854722 2,356111
Strona internetowa

Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu – istniejące od stycznia 2005 muzeum położone w IV okręgu paryskim, w Le Marais, gromadzące zbiory związane z historią Żydów w czasie II wojny światowej. Obok ekspozycji, w placówce funkcjonuje również centrum dokumentacji, zbierające dokumenty obrazujące realizację planu zagłady Żydów.

Ściana Nazwisk

Jedną z części kompleksu upamiętniającego francuskich Żydów-ofiary Holokaustu jest Mur Nazwisk (fr. Mur des Noms), na którym zapisane zostało 76 tys. imion i nazwisk oraz dat urodzenia Żydów, którzy zostali wywiezieni z Francji i zginęli w obozach zagłady. Wśród nich jest 11 tys. dzieci. Do budowy ściany wykorzystano kamienie przywiezione z Jerozolimy. W czasie tworzenia Ściany zapisywano na niej nazwiska w chronologicznej kolejności wywózek, obecnie, w miarę poznawanie kolejnych personaliów ofiar są one dopisywane na końcu listy.

Ściana Sprawiedliwych

Drugi pomnik w formie ściany upamiętnia Francuzów, którzy otrzymali tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, porządkowanych w kolejności otrzymywania tytułu. Ściana, na której wypisane zostały 2693 nazwiska, istnieje od 14 czerwca 2006.

Ekspozycje

W budynku muzeum znajduje się biblioteka i księgarnia udostępniające publikacje poświęcone historii Żydów, antysemityzmu i nazizmu. Właściwa wystawa muzealna położona jest w podziemnej krypcie. Nad wejściem do niej gwiazda Dawida symbolizuje 6 milionów żydowskich ofiar II wojny światowej. Na wystawie zgromadzone są eksponaty związane z wojennymi losami Żydów, osobna jej część przedstawia przykłady nazistowskiej propagandy antysemickiej. Osobny pomnik upamiętnia los zamordowanych dzieci żydowskich.

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.