Michał Olelkowicz
ilustracja
Herb
Pogoń Litewska
Rodzina

Olelkowicze-Słuccy

Data urodzenia

XV wiek

Data i miejsce śmierci

30 sierpnia 1481
Wilno

Ojciec

Aleksander Olelko

Matka

Anastazja Wasiliewna

Żona

Anna

Dzieci

Siemion

Michał Olelkowicz
książę Słucka i Kopyla
Okres

od 1454
do 1481

książę Nowogrodu Wielkiego
Okres

od 1470
do 1471

Dane biograficzne
Dynastia

Giedyminowicze

Ojciec

Aleksander Olelko

Rodzeństwo

Siemion Aleksandrowicz Olelkowicz

Dzieci

Siemion Michałowicz Olelkowicz

Michał Aleksandrowicz Olelkowicz (zm. 30 sierpnia 1481 w Wilnie) – kniaź litewski pochodzący z rodziny Olelkowiczów-Słuckich.

Życiorys

Michał Olelkowicz był drugim synem księcia kijowskiego Aleksandra (Olelka) i Anastazji, pochodzącej z dynastii Rurykowiczów. Po ojcu był prawnukiem wielkiego księcia litewskiego Olgierda, a po matce wnukiem wielkiego księcia moskiewskiego Wasyla I.

Po śmierci Aleksandra Olelki został księciem na Słucku i Kopylu. W latach 14701471 piastował funkcję namiestnika Republiki Nowogrodzkiej. Został na to stanowisko wybrany przez bojarski ród Boreckich i stronnictwo prolitewskie we władzach Nowogrodu Wielkiego mających nadzieje na pomoc zbrojną króla Kazimierza IV Jagiellończyka w wojnie miasta z Wielkim Księstwem Moskiewskim.

Władca Polski i Litwy nie był jednak w stanie interweniować na Rusi, gdyż zaangażował się politycznie w Czechach, gdzie w tym czasie osadził na tronie swojego syna Władysława i prowadził wojnę z Maciejem Korwinem. Michał Olelkowicz należał natomiast do grupy bojarów litewskich opowiadającej się za suwerennością Litwy, do przeciwników unii personalnej z Koroną, a także zwolenników sojuszu Wielkiego Księstwa Litewskiego z Wielkim Księstwem Moskiewskim. Jako książę Nowogrodu Wielkiego nie wywiązał się z pokładanych w nim oczekiwań. Prowadził pertraktacje z Iwanem III na swoją korzyść, a przed klęską nowogrodzian w bitwie nad Szełonią uciekł do Kijowa.

W latach siedemdziesiątych XV wieku Michał Olelkowicz zdobył duże wpływy polityczne i sympatię wśród prawosławnej szlachty ruskiej zamieszkującej Wielkie Księstwo Litewskie, a zwłaszcza jej przedstawicieli z województwa kijowskiego. Gdy w 1480 roku nie otrzymał od króla Kazimierza IV Jagiellończyka nominacji na wojewodę kijowskiego po rezygnacji Marcina Gasztołda postanowił zemścić się za zniewagę i dokonać zamachu stanu na Litwie. Przy współudziale kniaziów Fedora Bielskiego i Iwana Holszańskiego, a także za cichym poparciem wielkiego księcia moskiewskiego Iwana III, przygotował spisek na życie Kazimierza IV Jagiellończyka, jego żony Elżbiety, synów i córek. Do wymordowania przedstawicieli dynastii Jagiellonów miało dojść 15 kwietnia 1481 roku podczas uroczystości weselnych Fedora Bielskiego i Hanny Kobryńskiej w Kobryniu. Do zamachu jednak nie doszło, gdyż król polski w porę ostrzeżony o spisku wymigał się z obecności na weselu.

30 sierpnia 1481 roku Michał Olelkowicz został stracony w Wilnie przez ścięcie (wraz z kniaziem Iwanem Holszańskim) za próbę królobójstwa i obalenia władzy dynastii Jagiellonów. Na karę śmierci skazał go trybunał pod przewodnictwem Marcina Gasztołda.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.