Nagroda za |
osiągnięcia z zakresu chromatografii |
---|---|
Przyznający | |
Państwo | |
Pierwsze rozdanie |
2001 |
Strona internetowa |
Medal im. Andrzeja Waksmundzkiego – honorowe wyróżnienie nadawane od roku 2001 za osiągnięcia z zakresu chromatografii i technik pokrewnych, przyznawane corocznie za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie chromatografii przez Komitet Chemii Analitycznej[1] Polskiej Akademii Nauk (KChA PAN) na podstawie nominacji Komisji Analizy Chromatograficznej i Technik Pokrewnych KChA PAN[2].
Andrzej Waksmundzki
Decyzja Komisji Analizy Chromatograficznej i Komisji Analizy Powietrza i Gazów Komitetu Chemii Analitycznej o ufundowaniu Medalu, podjęta w roku 2001, była uhonorowaniem osiągnięć prof. dr hab. Andrzeja Waksmundzkiego (1910–1998) w zakresie badań naukowych, dotyczących przede wszystkim zjawisk powierzchniowych, w tym głównie adsorpcji i chromatografii, oraz w zakresie kształcenia specjalistów w tej dziedzinie[3]. Andrzej Waksmundzki był wieloletnim pracownikiem Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lubline, autorem wielu podręczników, skryptów i artykułów naukowych na temat chromatografii, inicjatorem i organizatorem ogólnopolskich Kursów Chromatografii Gazowej (organizowanych pod egidą Komitetu Chemii Analitycznej PAN), popularyzatorem chromatografii w kraju i za granicą[4]. W roku 2006 uroczystość nadania odznaczenia rektorowi Akademii Medycznej w Gdańsku, Romanowi Kaliszanowi, prof. Bogusław Buszewski powiedział m.in.[4]:
Prof. Andrzej Waksmundzki był wybitnym fizykochemikiem, profesorem UMCS w Lublinie. Założycielem słynnej Szkoły Chromatograficznej, przez co nazywany jest ojcem polskiej chromatografii. To profesor profesorów. Słowem MISTRZ. Z punktu widzenia chemii analitycznej można powiedzieć, że prof. Waksmundzki jest dla nas materiałem referencyjnym, nie tylko jako uczony, ale jako człowiek. Prawdziwy AUTORYTET.
Opis wyglądu
Jest to medal kolisty w części górnej i nieregularny w części dolnej. Na awersie znajduje się popiersie prof. Andrzeja Waksmundzkiego, z tłem nawiązującym do widoków Podhalańskich, otoczone w górnej części napisem: „prof. dr hab. ANDRZEJ WAKSMUNDZKI 1910–1998”. Na rewersie wewnątrz pola jest umieszczona łamana linia, symbolizująca chromatogram, przedstawiony nad powierzchnią sorbentu, a nad nią – napis w sześciu wierszach: „KOMITET CHEMII ANALITYCZNEJ – POLSKA AKADEMIA NAUK”. Na górnej części obwodu znajduje się napis: „KOMISJA ANALIZY CHROMATOGRAFICZNEJ”
Lista nagrodzonych
Medal im. Andrzeja Waksmundzkiego otrzymali[5]:
- 2020
- Prof. dr hab. inż. Joanna Kałużna-Czaplińska, Łódź
- Dr. Eng. Vaclav Kaṧička, Czechy
- 2019
- Prof. dr hab. inż Piotr P. Wieczorek, Opole
- Prof. Dr. Luigi Mondello, Włochy
- 2018
- Prof. dr. hab. inż. Henryk Jeleń, Poznań
- Prof. Dr. Oliver Schmitz, Niemcy
- 2017
- Prof. dr hab. Michał Markuszewski, Gdańsk
- 2016
- Prof. dr hab. Marek Trojanowicz, Warszawa
- Prof. Dr. Günther Bonn, Austria
- 2015
- Prof. dr hab. Edward Bald, Łódź
- Prof. Dr. Tadeusz Górecki, Kanada
- 2014
- Prof. dr hab. inż. Adam Voelkel, Poznań
- Prof. Dr Klaus K. Unger, Niemcy
- 2013
- Prof. dr hab. Wiesław Wasiak, Poznań
- Prof. Dr. Anton Amann, Austria
- 2012
- Prof. dr hab. Krzysztof Kaczmarski,
- Prof. Dr. Francesco Dondi, Włochy
- 2011
- Prof. dr hab. inż. Jacek Nawrocki, Poznań
- Prof. Dr. Attila Felinger, Węgry
- Wydział Chemii UMCS w Lublinie
- Wydział Farmaceutyczny UM w Lublinie
- 2010
- Prof. dr hab. Maciej Jarosz, Warszawa
- Prof. Dr. Pavel Jandera, Czechy
- 2009
- Prof. dr hab. Rajmund Dybczyński, Warszawa
- Prof. Dr. Georges Guichon, USA
- 2008
- Prof. dr hab. Irena Staneczko-Baranowska, Gliwice
- Prof. Dr. Josef Lehotay, Słowacja
- 2007
- Prof. dr hab. Kazimierz Głowniak, Lublin
- Prof. dr hab. inż. Janusz Pawliszyn, Kanada
- 2006
- Prof. dr hab. inż. Tadeusz Paryjczak, Łódź
- Prof. dr hab. Mieczysław Jaroniec, USA
- 2005
- Prof. dr hab. Roman Kaliszan, Gdańsk
- Dr. Lyod Snyder, USA
- 2004
- Prof. dr hab. Andrzej Stołyhwo, Gdańsk
- Prof. Dr. Klaus Albert, Niemcy
- Dr Hans-Peter Sheffer, Austria
- 2003
- Prof. dr hab. Roman Leboda, Lublin
- Prof. dr hab. Jerzy Kowalczyk, Gdańsk
- Prof. Dr. Hartmut Frank, Niemcy
- 2002
- Prof. dr hab. Jan Lasa, Kraków
- Prof. Dr. Dušan Berek, Słowacja
- 2001
- Prof. dr hab. Zygfryd Witkiewicz, Warszawa
- Prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski, Kraków
- 2000
- Prof. dr hab. Edward Soczewiński, Lublin
- Prof. dr hab. Józef Śliwiok, Katowice
- Prof. Dr. Szabolcs Nyiredy, Węgry
Przypisy
- ↑ Misja i historia. [w:] Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk [on-line]. www.kcha.pan.pl. [dostęp 2013-02-04]. (pol.).
- ↑ Nagrody i wyróżnienia przyznawane przez Komitet Chemii Analitycznej PAN > Medal im. Andrzeja Waksmundzkiego za osiągnięcia z zakresu chromatografii przyznawany przez Komitet Chemii Analitycznej PAN na podstawie nominacji Komisji Chromatografii i Technik Pokrewnych. [w:] Strona internetowa Komitetu Chemii Analitycznej PAN [on-line]. www.chem.uw.edu.pl. [dostęp 2013-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-17)]. (pol.).
- ↑ Andrzej Waksmundzki (1910-1998). [w:] Strona internetowa Oddziału PAN w Lublinie [on-line]. www.pan-ol.lublin.pl. [dostęp 2013-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-22)]. (pol.).
- 1 2 GazAMG. [w:] Gazeta AMG nr 10 (190); ISSN 1506-9745 [on-line]. www.gazeta.gumed.edu.pl. s. 2. [dostęp 2013-02-04]. (pol.).
- ↑ Medal im. Andrzeja Waksmundzkiego. [w:] Komitet Chemii Analitycznej PAN [on-line]. www.kcha.pan.pl. [dostęp 2021-10-10].