Maria Romanowa (1907–1951)
Maria Kiriłłowna Romanowa
Ilustracja
Maria Kiriłłowna Romanowa
ilustracja herbu
wielka księżna Rosji
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

2 lutego 1907
Coburg

Data śmierci

25 października 1951

Ojciec

Cyryl Romanow

Matka

Wiktoria Melita Koburg

Małżeństwo

Fryderyk Karol
od 14 lutego 1925
do 1946

Dzieci

Emich Cyryl Ferdynand Hermann, Karol Włodzimierz Ernest Henryk, Kira Melita Feodora Maria Wiktoria Aleksandra, Małgorzata Ileana Wiktoria, Matylda Aleksandra, Fryderyk Wilhelm Berthold, Piotr Wiktor

Maria Kiriłłowna Romanowa (ur. 2 lutego 1907, zm. 25 października 1951) – wielka księżna Rosji.

Maria Kiriłłowna była najstarszą córką wielkiego księcia Cyryla i Wiktorii Melity Koburg. Maria urodziła się w Coburgu, ponieważ jej rodzice musieli opuścić Rosję – nie uzyskali zgody cara Mikołaja II na ślub. Nazywana była Marie, to francuska wersja jej imienia, albo po rosyjsku Masza. Po babce Marii Aleksandrownej odziedziczyła blond włosy i niebieskie oczy. Jej rodzina wróciła do Rosji przed I wojną światową, ale musieli ponownie opuścić kraj z powodu Rosyjskiej Rewolucji.

Razem z rodzicami zamieszkała we francuskim Saint-Briac-sur-Mer. W 1924 odwiedziła swoją ciotkę Marię, królową Rumunii, a tam podobno flirtowała z zięciem jednej z dam dworu. Jej piętnastoletnia siostra cioteczna księżniczka Ileana Rumuńska rozpuściła plotki o tym romansie, kiedy Maria Kiriłowna wróciła do domu – to spowodowało zaostrzenie relacji między królową Marią a matką Marii Kiriłownej – Wiktorią Melitą. 14 lutego 1925 roku Maria Kiriłowna wyszła za mąż za Fryderyka Karola (ur. 13 lutego 1898, zm. 2 sierpnia 1946), księcia Leiningen. Miała z nim siedmioro dzieci, z których najmłodsze zmarło w czasie II wojny światowej. Jej mąż został siłą wcielony do armii niemieckiej, a pod koniec wojny trafił do sowieckiej niewoli. Zmarł z głodu w obozie koncentracyjnym w 1946. Maria została z sześciorgiem dzieci i bez pieniędzy. Zmarła na atak serca w 1951, pięć lat po swoim mężu.

Dzieci

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.