Magiczne drzewo
Gatunek

fantasy
przygodowy

Data premiery

18 września 2009

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

80 min

Reżyseria

Andrzej Maleszka

Scenariusz

Andrzej Maleszka

Główne role

Andrzej Chyra, Agnieszka Grochowska

Muzyka

Krzesimir Dębski

Zdjęcia

Mikołaj Łebkowski

Scenografia

Elwira Pluta

Poprzednik

brak

Magiczne krzesło na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy ustawione na pamiątkę planu filmowego

Magiczne drzewo – polski film fabularny z 2009 roku w reżyserii Andrzeja Maleszki. Film jest kinową kontynuacją popularnego serialu o tym samym tytule. Prezentowany był na festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech, Finlandii, Norwegii, Czechach, Wielkiej Brytanii, Grecji, USA, Indiach, Egipcie oraz na Tajwanie, Kubie, Ukrainie i Białorusi), zdobywając kilkanaście nagród i wyróżnień.

Okres zdjęciowy: sierpień – wrzesień 2007. Plenery: Bydgoszcz, Warszawa, Szwajcaria Kaszubska, Gdańsk, Gdynia, na Bałtyku na promie „Skandynawia”.

Film miał swoją premierę na DVD 18 marca 2010 roku.

Opis fabuły

Burza powaliła olbrzymi, stary dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie nie znali jego mocy i zrobili z drzewa setki przedmiotów. W każdym ukryła się cząstka magicznej siły. Wysłano je do sklepów i od tego dnia na całym świecie zaczęły dziać się niezwykłe rzeczy. Pewnego dnia, Tosia, Filip i Kuki odnajdują czerwone krzesło, które potrafi chodzić, latać i spełniać życzenia tych, którzy na nim siedzą. Nieopatrznie wypowiedziane życzenie powoduje, że rodzice wyjeżdżają do pracy (zatrudniają się w orkiestrze na statku Queen Victoria), oddając dzieci pod opiekę upiornej ciotki. Dzieci zmieniają ciotkę w małą dziewczynkę i wyruszają na pełną niesamowitych zdarzeń wyprawę, aby odnaleźć rodziców.

Obsada

Nagrody i wyróżnienia

  • Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego dla najlepszego filmu familijnego na 2. Festiwalu Filmów Dziecięcych Galicja 2009 (wrzesień 2009)
  • Nagroda Specjalna „Prawa dziecka” (The Rights of the Child Award) na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dziecięcych w Chicago (The Chicago International Children’s Film Festival) (listopad 2009)
  • Nagroda Międzynarodowego Centrum Filmów dla Dzieci i Młodzieży (CIFEJ) na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Oulu w Finlandii (Oulu International Children and Youth Film Festival) (listopad 2009)
  • Nagroda główna „Garabato” na 31. Międzynarodowym Konkursie Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Hawanie na Kubie (grudzień 2009)
  • Nagroda główna dla najlepszego filmu pełnometrażowego na festiwalu BAMkids Film Festival w Nowym Jorku (marzec 2010)
  • Grand Prix i Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Tajpej na Tajwanie (kwiecień 2010)
  • Grand Prix i Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Kristiansand w Norwegii (Kristiansand Internasjonale Barnefilmfestival) (maj 2010)
  • Nagroda główna dla najlepszego filmu dziecięcego na 50. Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Zlinie w Czechach (czerwiec 2010)
  • Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monachium (lipiec 2010)
  • Nagroda dla Najlepszego Filmu, tytuł „Najbardziej Zachwycającego Filmu”, Nagroda dla Najlepszej Aktorki (Maja Tomawska), Nagroda dla Najlepszego Aktora (Adam Szczegóła), Nagroda Specjalna Radia Dziecięcego z Rosji za Najlepszą Muzykę (Krzesimir Dębski), Dyplom Festiwalu za wyrazistą grę młodych wykonawców na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Arteku na Ukrainie (lipiec 2010)
  • Grand Prix Jury Dziecięcego oraz Nagroda Specjalna Jury Profesjonalnego 12. Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży Listapadzik w Mińsku na Białorusi (listopad 2010)
  • Nagroda specjalna „Platynowe Koziołki” na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu (grudzień 2010)

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.