Kościół świętego Michała Archanioła
w Goleszowie
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Goleszów

Adres

ul. Wolności

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Michała Archanioła

Wezwanie

św. Michała Archanioła

Wspomnienie liturgiczne

29 września

Położenie na mapie gminy Goleszów
Mapa konturowa gminy Goleszów, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioław Goleszowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioław Goleszowie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioław Goleszowie”
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa konturowa powiatu cieszyńskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioław Goleszowie”
Ziemia49°44′03,8″N 18°44′25,9″E/49,734389 18,740528

Kościół św. Michała Archanioła w Goleszowie – świątynia wyznania rzymskokatolickiego we wsi Goleszów na Śląsku Cieszyńskim. Jest kościołem parafialnym parafii pod tym samym wezwaniem. Mieści się przy ul. Wolności 8.

Historia

Prawdopodobnie już w 1293 dwóch osadników: Jakub Smok i Maciej Pinodi wybudowało w Goleszowie gotycki, murowany kościół z drewnianą wieżą. W 1447 r. był wzmiankowany już jako kościół parafialny. W drugiej połowie tego stulecia kościół został gruntownie przebudowany lub zbudowany od nowa. W XVIII wieku zbudowano obecną, zabytkową plebanię.

Obecny kościół parafialny wybudowano w latach 1913-1921 według planów budowniczego Maksa Wrany z Cieszyna, a konsekrowano go w roku 1935. Stary kościół, znajdujący się kiedyś poniżej obecnego, został rozebrany w 1921 roku (niektóre jego fragmenty architektoniczne znajdują się w cieszyńskim Muzeum Śląska Cieszyńskiego).

Architektura i wyposażenie

Kościół jest budowlą w stylu neobarokowym. Posiada okna z witrażami. W jego wnętrzu znajduje się wiele reliktów z wyposażenia poprzedniej świątyni, m.in. obraz Matki Bożej Różańcowej, obraz św. Jana Nepomucena z 1877 roku oraz kilka rzeźb barokowych. Pod chórem stoi kamienna chrzcielnica (prawdopodobnie z XIII wieku, z pierwszego kościoła). W ołtarzu znajduje się obraz przedstawiający św. Michała Archanioła.

Bibliografia

  • Rejduch-Samkowa Izabela, Samek Jan (red.): Katalog zabytków sztuki w Polsce. Tom VI. Województwo katowickie. Zeszyt 3. Miasto Cieszyn i powiat cieszyński, wyd. Instytut Sztuki PAN i wojewódzki konserwatoe zabytków w katowicach, Warszawa 1974, s. 77-78.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.