Kościół św. Jana Chrzciciela w Żukowie
353 z dnia 20.02.1971
kościół filialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Żukowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie

Wezwanie

św. Jana Chrzciciela

Wspomnienie liturgiczne

24 czerwca

Położenie na mapie Żukowa
Mapa konturowa Żukowa, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela w Żukowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela w Żukowie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela w Żukowie”
Położenie na mapie powiatu kartuskiego
Mapa konturowa powiatu kartuskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela w Żukowie”
Położenie na mapie gminy Żukowo
Mapa konturowa gminy Żukowo, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela w Żukowie”
Ziemia54°20′29″N 18°21′55″E/54,341389 18,365278

Kościół św. Jana Chrzciciela w Żukowie – kościół filialny parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żukowie. Zbudowany w XIII wieku, w XV wieku zburzony i w XVII wieku odbudowany.

Historia

W miejscu tym chrzczono pierwszych katolickich mieszkańców Żukowa. Według kronik i zapisów klasztoru żukowskiego kościół zbudowano w 1253 roku. Służył tutejszej ludności, gdyż kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny był kościołem klasztornym. W 1433 r. na Pomorze Gdańskie najechali husyci i zniszczyli kościół, który pozostał w ruinie aż do 1604 r., gdy odbudowały go norbertanki. Po kasacie klasztoru w 1834 r. stracił znaczenie i stał się kościołem pomocniczym. W czasie II wojny światowej kościół został bardzo zniszczony. Po wojnie odbudowany. Do dziś koło kościoła zachowała się plebania oraz resztki cmentarza.

Architektura

Kościół św. Jana został zbudowany w stylu gotyckim. Posiada przypory, gotyckie szczyty i szachulcową wieżę oraz ostrołukowe okno w prezbiterium. Kościół jest jednonawowy, z prezbiterium od wschodu. Kościół jest niesklepiony, przekryty drewnianym stropem. Do kościoła wchodzi się od strony zachodniej, przez kruchtę.

Wystrój

  • ołtarz Główny (XVIII w.) z obrazami z życia św. Jana,
  • ołtarz boczny Świętej Rodziny (XVIII w.),
  • ołtarz boczny św. Barbary (XVIII w.),
  • ambona (XVIII w.),
  • empora (XVII w.),
  • obrazy.

Bibliografia

  • Antoni Grzędzicki, Żukowo Gdańsk 1989.
  • Błażej Śliwiński, Dzieje Żukowa, Żukowo 2003.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.