Kościół Świętego Ducha
783/237 z dnia 27.12.1967
kościół parafialny
Ilustracja
Główne wejście
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Rawa Mazowiecka

Wyznanie

luteranizm

Kościół

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP

Parafia

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Rawie Mazowieckiej

Wezwanie

św. Ducha

Położenie na mapie Rawy Mazowieckiej
Mapa konturowa Rawy Mazowieckiej, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Ducha”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Ducha”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Ducha”
Położenie na mapie powiatu rawskiego
Mapa konturowa powiatu rawskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Ducha”
Ziemia51°45′58,44″N 20°15′29,83″E/51,766233 20,258286

Kościół szpitalny pw. św. Ducha, obecnie ewangelicko-augsburskijednonawowa świątynia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego znajdująca się w Rawie Mazowieckiej. Ufundowana w średniowieczu jako niewielka kaplica, na przestrzeni dziejów była wielokrotnie przebudowywana. Pierwotnie pełniła rolę kaplicy szpitalnej. Współcześnie jest to kościół jednonawowy z dobudowaną wieżą. Pełni funkcję głównej siedziby lokalnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Rys historyczny

Fundatorem świątyni oraz szpitala był mieszczanin Mikołaj Paczotka. Pierwotnie kościół pełnił rolę kaplicy szpitalnej. W latach 1378 – 1823 był w posiadaniu Benedyktynów płockich. Była to niewielka kaplica, która z powodu narastającej ludności musiała zostać rozbudowana. Rozbudowa świątyni została zakończona jej konsekrowaniem przez biskupa kujawskiego Tomasza Ujejskiego w 1669.

Na początku XIX wieku wśród ludności napływającej do miasta znajdowały się rodziny luterańskie. W 1821 roku w Rawie mieszkało już blisko 314 rodzin ewangelickich. Po utworzeniu nieformalnej rady parafialnej, zaczęto starać się o przejęcie popadającego w ruinę kościoła św. Ducha. Po kilku latach starań świątynia stała się własnością ewangelickiej wspólnoty, a w 1828 przeprowadzono jej gruntowną renowację, oraz rozebrano przyległy do niej szpital (przytułek). Po niedługim czasie do kościoła dobudowano plebanię, w której mieściło się mieszkanie dla księdza oraz kantora.

Tragiczne w skutkach miały dla parafii wydarzenia z I wojny światowej. W wyniku działań wojennych uszkodzone zostały plebania oraz kościół. Przybyły w roku 1929 nowy proboszcz sprawił, że parafia na nowo odżyła. Odbudowano zabudowania kościelne. 31 maja 1931, z okazji stulecia parafii, zakupiono dwa dzwony, wyremontowano kościół i odrestaurowano jego wyposażenie.

Wybuch II wojny światowej przerwał odrodzenie się życia parafialnego. Kościół został zbombardowany. Brak duchownego oraz sporne kwestie dotyczące własności parafialnych spowodowały, że rawscy ewangelicy walczyli przez 7 lat o odzyskanie majątku kościelnego. 12 czerwca 1952 odbyło się pierwsze nabożeństwo w odbudowanej świątyni.

Bezpośrednie otoczenie kościoła

Obok kościoła istniał kiedyś cmentarz. Prawdopodobnie grzebano na nim osoby zmarłe w szpitalu. Został on teraz przekształcony w ogród parafialny z zabudową gospodarczą. Teren ogrodzony jest murem z cegły.

Zobacz też

Bibliografia

  • Stanisław Marian Zajączkowski, Powiat rawski: zarys dziejów do końca 1973, Łódź: Państwowe Wydawn. Naukowe, 1975, OCLC 2607562 (pol.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.