Keyword, słowo kluczowe, wyraz kluczowy – charakterystyczny ciąg znaków stosowany jako wyróżnik w dokumentach, wspomagający proces wyszukiwania informacji. W szczególności słowo kluczowe może być określeniem zawierającym kilka wyrazów języka, na przykład „wynajem mieszkań”.
Przykładowo, słowo kluczowe w dokumencie HTML jest ciągiem znaków umieszczanym w części nagłówkowej dokumentu i traktowanym jako metadane, na przykład:
<META NAME="Keywords" CONTENT="komputer, Internet, edytor, HTML">
Wpis ten informuje sieciowe programy indeksująco-wyszukiwawcze o słowach kluczowych dokumentu, zwracając przykładową wartość:
- Keywords: (komputer, Internet, edytor, HTML)
Słowa kluczowe są umieszczane w specjalnie wydzielonej sekcji bazy danych wyszukiwarki, co zwiększa szansę znalezienia strony przez użytkowników sieci. Powinny one być także wyróżniane przez stosowanie odpowiednich znaczników nagłówkowych, na przykład:
<H1>Jaki komputer wybrać?</H1>
<H2>Co lepsze – laptop czy komputer stacjonarny?</H2>
To autor dokumentu decyduje, jakie są istotne elementy strony i w powyższym przykładzie wyróżnionymi słowami kluczowymi są komputer, laptop oraz komputer stacjonarny. Wybór słów kluczowych jest jednym z najważniejszych elementów, które decydują o widoczności strony w wyszukiwarce. Dla scharakteryzowania danej strony zazwyczaj wystarcza, jedno lub dwa słowa kluczowe, a rzadziej kilka lub kilkanaście określeń – generalnie wszystko zależy od konkretnego przypadku i celu, jaki chcemy osiągnąć.
Ważnym jest również, by nie powtarzać słów kluczowych w celu tak zwanego podbicia rankingu (np. free, free, free), gdyż wiele wyszukiwarek może to potraktować jako spam lub próbę oszustwa mechanizmu i wykluczyć całkowicie stronę z indeksu. Nie należy także używać szczególnie popularnych słów kluczowych, poszukiwanych przez internautów, jeśli strona w ogóle się z nimi nie wiąże, gdyż jest to postępowanie nieetyczne, a zaawansowane mechanizmy indeksujące mogą wykryć tę manipulację i postąpić w sposób jak wyżej.
Słowa kluczowe są używane również do opisu zawartości pozycji przy tworzeniu zbiorów plików muzycznych, płyt CD, e-booków, zdjęć cyfrowych, filmów, a nawet prac dyplomowych czy magisterskich. Następnie mogą być one wykorzystywane przez użytkowników podczas definiowania zapytań w mechanizmie wyszukiwania informacji. Typowym przykładem takiego zastosowania jest wyszukiwanie wiadomości w internetowych encyklopediach (np. Wikipedii) lub słownikach (np. Wikisłowniku).
Zobacz też
- słowo kluczowe w informatyce
- słowo kluczowe w informatologii