Jan Kanty Józef Wiśniewski (1904–1939) – ekonomista, doktor habilitowany, lekkoatleta.
Życiorys
Urodził się w 1904, w rodzinie ziemiańskiej jako syn Ludwika i Stanisławy z Babczyńskich. Jego ojciec prowadził praktykę lekarską w Jadowie, był działaczem Związku Ludowo-Narodowego i posłem tej partii na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej II kadencji. Wiśniewscy byli właścicielami majątku ziemskiego Ulasek k. Tłuszcza.
Jan po ukończeniu gimnazjum w 1922, podjął studia na Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie, po uzyskaniu tytułu magistra został pracownikiem naukowym tej uczelni, w 1932 obronił pracę doktorską z dziedziny ekonomii. W 1934 habilitował się, w tym roku został nauczycielem akademickim, uczył w Zakładzie Statystyki WSH. Prowadził także prace w Instytucie Badania Koniunktur i Cen. Ukończył studia na uniwersytecie Uniwersytecie Harvarda w USA.
Poza pracą naukową zajmował się sportem, uprawiał chód sportowy i biegi długodystansowe. Po zakończeniu kariery sportowej prowadził sekcję lekkoatletyczną w AZS Warszawa. Był jednym z założycieli Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a od 1928 wiceprzewodniczącym tego związku. Żonaty z Leokadią z Wieczorkiewiczów – lekkoatletką, rekordzistka Polski w biegach średnich.
W 1939 po wybuchu II wojny światowej, został zmobilizowany i przydzielony jako oficer do Korpusu Ochrony Pogranicza, prawdopodobnie zginął pod koniec września pod Szackiem, podczas walk z sowietami.
Bibliografia
- Życiorys w Powrót do Ulaska
- Wybitne postacie m.Tłuszcz. tluszcz.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-20)].
- Zapomniany dwór, Gazeta powiatu wołomińskiego. fakty.wwl.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-29)].
Linki zewnętrzne
- Publikacje Jana Wiśniewskiego w bibliotece Polona