Halil i Hajrija (alb. Halili dhe Hajria) – pierwszy albański balet skomponowany dla Teatru Opery i Baletu w Tiranie na sezon 1963 roku. Kompozytorem baletu był Tish Daija.

Balet stanowi adaptację popularnej legendy o rodzeństwie, żyjącym w Albanii w czasach osmańskich. Halil walczy przeciwko Turkom z bronią w ręku, a jego siostra Hajrija wychodzi za mąż i przenosi się do Szkodry. Mąż Hajriji zaprasza Halila na obiad do rodzinnego domu, wydając go w ręce tureckie. Skazany na karę śmierci Halil przeklina siostrę oskarżając go o zdradę. Hajrija zabija swojego męża i wyrusza w góry, aby walczyć z Turkami, tak jak w przeszłości jej brat.

Premiera baletu odbyła się 13 stycznia 1963 r., w rocznicę proklamowania Ludowej Republiki Albanii. Baletmistrzem był Panajot Kanaçi, orkiestrą dyrygował Mustafa Krantja. Role tytułowe zatańczyli Xhemil Simixhi i Ganimet Simixhiu Vendresha. W roli Halila występowali także: Kristaq Rada i Llaqi Nako. Rolę Hajriji tańczyła oprócz Vendreshy także Zoica Haxho. Do 1973 r. balet wystawiano 150 razy, w tym także na tournée albańskiego zespołu w Grecji, we Włoszech, Turcji i we Francji. Kolejna inscenizacja baletu odbyła się w 1983 r., a role tytułowe zatańczyli Llaqi Nako i Albana Sulejmani.

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.